Načítání...

Jaká je ideální velikost vyvýšeného záhonu?

 

Ideální velikost vyvýšeného záhonu neexistuje :-). Může být ale taková, aby byla ideální pro daný prostor a účely. Šířka vyvýšeného záhonu by měla být dostatečná pro kořenový systém rostlin. Pokud na něm chcete pěstovat jednu řadu česneku nebo salátů, stačí vám třeba 45 cm. Jestliže ale máte prostor a přístup z obou stran, nemusíte se bát šířky až 1,5 m, která je ještě snadno obsloužitelná z obou stran. Pakliže je záhon přístupný jen jedné strany, určitě by neměl být širší než 1 metr.

 

Délka záhonu je spíše záležitost dostupného prostoru, osobních preferencí a rozpočtu. Důležitý parametr je určitě i výška záhonu, která bude pohodlná pro zahradníka. Jako minimum se doporučuje výška mezi 30-60 cm. Stačí si uvědomit, že výška sedáku židle je zhruba 45 cm, což umožní si na okraj záhonu sednout a sklízet třeba v sedě. Pokud chcete záda šetřit ještě více, pak 75 cm je standardizovaná výška stolu, takže pěstování bude opravdu bez ohýbání. Určitě je ale dobré přemýšlet i z hlediska výšky plodin - tyčková rajčata dorůstající výšky ke dvěma metrům byste u záhonu 75 cm vysokého museli sklízet ze žebříku :-).

 

Pokud nemáte místa nezbyt, můžete zvolit například záhony s rozměry 75 x 75 cm, které jsou vhodné pro menší zahrady nebo balkony a stanou se ostrůvky zeleně a čerstvosti. Obecně řečeno, velikost záhonu by měla být taková, abyste do jeho okrajů snadno dosáhli - včetně horizontálního směru u zmíněných rajčat, a abyste se k němu mohli snadno dostat s nářadím včetně kolečka. Což znamená myslet i na šíři uliček mezi záhony - pro přístup sekačkou a kolečkem počítejte s minimálně 70 cm prostoru na uličku.

Ideální velikost WoodBlocX záhonu

Ve WoodBlocX pracujeme s pěti různými délkami dřevěných bloků, vždy v násobcích 7,5 cm, Výška bloků je 10 cm, ukončující profil má dalších 5 cm a výšky záhonů jsou tak možné v násobcích 10 cm + 5 cm ukončení. Tedy 25, 35 ... až 105 cm. Znamená to, že půdorysně jsme schopni navrhnout cokoli v násobících 7,5 cm a výškově v násobcích 10 cm + 5 cm. Z hlediska poměru cena / výkon doporučujeme držet se násobků 37,5 cm, kdy stavíme hlavně z 75 cm dlouhých bloků v kombinaci se středními bloky. Ve výsledku minimalizujeme spotřebu spojovacího materiálu a tedy i cenu. Pokud to ale požadované rozměry nedovolí, násobky 7,5 cm jsou naprosto v pořádku.

Konkrétní příklad: umožňuje-li to prostor a vy zvažujete velikost 2 x 1 metr, doporučujeme vám zvolit velikost 187,5 x 112,5 cm, která vyjde o více jak 10% levněji než 195 x 105 cm, a přitom prostoru k pěstování budete mít ve výsledku více. Můžete si i sami vyzkoušet různé kombinace v našem konfigurátoru a rozhodnout se sami.

JAK SPRÁVNĚ NAPLNIT VYVÝŠENÝ ZÁHON?

Aby vyvýšený záhon fungoval správně, je důležité naplnit jej v několika vrstvách. Proto je důležité aby byl záhon vysoký minimálně 45 cm! Nejprve je třeba mít záhon postavený a chráněný, ideálně nopovou či jinou fólií. Pokud máte problém s hlodavci, na dno instalujte králičí pletivo, které zabrání hlodavcům invazi do záhonu, ale zároveň může záhon nadále spolupracovat s podložím a bude plný života, který v něm potřebujeme.

1. Vrstva - drenážní

Na dno záhonu patří drenážní vrstva - papírové kartony a poté například vrstva dřevěné štěpky nebo štěrku, která zajišťuje dobré odvodnění a ochranu před zamokřením. Použít můžete také krátké větvičky, které vám zbyly ze stříhaní stromů, suché a nastříhané stvoly okrasných trav, nebo třeba otočené drny trávy, které zůstaly poté, co jste připravovali plochu pro záhon. Jednoduše - využijte to, co zahrada nabízí. Pokud plníte záhon třeba na balkoně, nebo terase a k výše uvedeným možnostem nemáte přístup, lze zakoupit v zahradnictví přímo drenážní vrstvu pro vyvýšené záhony.

Mezi první a druhou vrstvu se často doporučuje také vrstva slámy, nebo sena, pokud nemáte, lze použít i posekanou trávu. Tuto mezivrstvu doporučujeme zvláště u vyšších záhonů než 55 cm.

2. Vrstva - kompost

Vrstva kompostu jako druhá v pořadí tvoří jádro náplně záhonu. Zvyšuje úrodnost půdy a dodává živiny rostlinám. Pokud máte vlastní kompost, je to perfektní, opět ale lze koupit v zahradnictví nebo v místní kompostárně.

3. Vrstva - zemina

Kvalitní vzdušná zemina, nebo substrát bohatý na živiny tvoří poslední, horní vrstvu. Doporučujeme koupit kvalitní prohnojený  bezplevelný substrát, určený k pěstování vámi zvolených plodin. Pokud to rostliny vyžadují, smíchejte s pískem, rašelinou nebo tím, co bude ideálním domovem pro rostliny, které v záhonu budete pěstovat.

A teď už můžete sázet!

WoodBlocX nejsou jen vyvýšené záhony, ale i zídky, lavičky, schody či vyvýšené rybníčky a spousta dalšího...

Pokud hledáte inspiraci pro vaši zahradu, popište nám vaši situaci a my se podíváme do našeho archivu realizací a pokusíme se najít projekty podobné tomu vašemu. V každém případě ale můžete využít naši službu Návrhy na míru zdarma.