Často kladené otázky (FAQ)
Otázka: Jaké jsou standardní velikosti dřevěných komponentů WoodBlocX?
Odpověď: Nabízíme 5 velikostí, které se liší délkou. Výška je vždy 100mm, šířka 75mm.
Velikost rastru pro stavby z WoodBlocX je 75mm. Pokud tedy budete plánovat stavbu a vyměřovat velikost, pak vždy v násobcích 75mm.
- WoodBlocX 10 je 750mm dlouhý 75mm široký a 100 mm vysoký
- WoodBlocX 5 je 375mm dlouhý 75mm široký a 100 mm vysoký
- WoodBlocX 4 je 300mm dlouhý 75mm široký a 100 mm vysoký
- WoodBlocX 3 je 225mm dlouhý 75mm široký a 100 mm vysoký
- WoodBlocX 2 je 150mm dlouhý 75mm široký a 100 mm vysoký
- Galvanizované zemní hřeby jsou dlouhé 400mm.
Otázka: Jaká je trvanlivost staveb z WoodBlocX?
Odpověď: WoodBlocX je tlakově ošetřen nejmodernějším impregnačním prostředkem Wolmanit CX – 10, vyvinutého firmou Wolman GmbH, patřícího do koncernu BASF. Tato látka se během několika dní po impregnaci pevně zafixuje do dřeva a má zanedbatelnou vymývatelnost. Jedná se o vodou ředitelnou látku na bázi sloučenin mědi, jejíž účinnost, hygienická i ekologická nezávadnost byly potvrzeny Německým institutem pro stavební techniku (DIBt) a podle ČSN EN 335-1 a ČSN EN 335-2 může být Wolmanit CX-10 použit k ochraně dřeva v extrémních podmínkách trvalého kontaktu s půdou nebo vodou. V České republice byl Wolmanit CX-10 certifikován VVÚD Praha (certifikát č. C 99/013). Mimo jiné na základě dostupných výsledků impregnace Wolmanitem CX – 10 znamená jistější ochranu dřeva používaného v zahradnictví nebo krajinářství pro zahradní ploty, palisády, dětská hřiště, kůly k rostlinám apod.
Dřevo pro výrobu WoodBlocX je nejdříve vysušeno v tlakové komoře ve vakuu a následně je pod tlakem 20 barů napuštěno Wolmanitem CX – 10. Laboratorní testy provedené výrobcem Wolmanitu odhadují trvanlivost takto ošetřených komponentů WoodBlocX minimálně na 15 let. Trvanlivost staveb WoodBlocX můžete snadno prodloužit dodržením několika pravidel - doporučujeme použít z vnitřní strany stavby nopovou folii, která ochrání dřevo před zeminou, a dále používat k naplnění staveb kvalitní substrát. Ve velmi vzácných případech může být dřevo WoodBlocX napadeno tzv. Hnědou hnilobou, způsobenou specifickým druhem půdních bakterií. Na tento typ hniloby se garance trvalivosti nevztahuje. Za 6 let na trhu jsem zaznamenali nízké jednotky tohoto případu a zákazníkům jsme vždy vyšli vstříci tak, aby byli spokojeni.
Otázka: Bloky jsou místy nazelenalé až zelené? Je to v pořádku? Zmizí to?
Odpověď: V pořádku to je, alespoň vidíte, že skutečně prošly tlakovou impregnací Wolmanitem CX-10. Více o tomto prostředku v další otázce. Ale nebojte, tato zelenkavá barva zmizí během několika týdnů, záleží na tom, jak moc na Vaši stavbu prší nebo svítí slunce. Většinou ale mizí již u nás ve skladu. Nicméně čím je vlhčeji, tím déle se na povrchu dřeva udrží a někdy tedy může přetrvávat až do okamžiku distribuce k zákazníkovi.
Pokud jste naším pravidelným odběratelem, asi jste zaznamenali, že každá dodávka se od sebe barevně může mírně lišit. Nebojte, je to v pořádku. Barva dřeva závisí na délce doby mezi impregnací a dodáním. Čím je tato doba kratší, tím více vody, která slouží jako nosič impregance, dřevo obsahuje a je tudíž tmavší . Po několka týdnech se ale voda odpaří, bloky získají svoji původní barvu a začnou se chovat jako normání dřevo. Tedy budou postupně šednout.
Otázka: Je potřeba stavby z WoodBlocX ošetřovat ochranným nátěrem?
Odpověď: Není potřeba. Jak vysvětlujeme výše, WoodBlocX je tlakově impregnován a jakákoliv další ochrana není potřeba.
Otázka: Jak mám mé stavby z WoodBlocX udržovat?
Odpověď: Vůbec nijak! Systém WoodBlocX je navržen tak, aby po sestavení byl bezúdržbový a přinášel vám jen radost.
Otázka: Je nutné dovnitř záhonů dávat izolační vrstvu, například nopovou fólii?
Odpověď: Povinné to není, ale určitě doporučujeme vnitřní stěny našich staveb ochránit nopovou fólií - objednat lze ZDE. Zvláště pokud máte v plánu používat organická hnojiva, zejména hnůj. Trvanlivost stavby se tím ještě více prodlouží. A pokud stavíte vyvýšený záhon na rostlém terénu, doporučujeme na dno před nasypáním zeminy či substrátu položit králičí pletivo s oky o velikosti maximálně 15mm jako ochranu před hlodavci.
Otázka: Proč nejsou bloky hoblované?
Odpověď: To byla i jedna z našich prvních otázek, když jsme ve Skotsku s naším dodavatelem jednali. Ukázali nám i zkušební stavbu, která byla hoblována, a my jsme pochopili, proč v tom nepokračují. Na první pohled vypadá hoblovaný povrch hezky, ale zahrada není obývák. Na záhoně se dělá s rýčem, motykou a dalšími ostrými nástroji. Každý z nás v zápalu boje tu a tam do dřevěného povrchu praští… Když je takto povrch nehoblovaný, nejsou tam tyto stopy boje vidět. Pokud ho ale ohoblujete, pak každá srážka dřeva s kovem vyznívá jednoznačně lépe pro kov. Navíc slimákům mnohem více vadí drsný povrch, než povrch hladký. A že jich v posledních letech je…
Otázka: Nabízíte více barevených varaint?
Odpověď: Nabízíme pouze přírodní provedení. V případě více barevných varaint by nám v komnbinaci s 5 velikostmi bloků a desítek ukončujících profilů vzniklo příliš skladových položek. Je mnohem snazší si stavbu natřít po jejím sestavení dle konkrétních požadavků zákazníka.
Otázka: Mohu si WoodBlocX nalakovat?
Odpověď: Lakování WoodBlocX nedoporučujeme. Tedy pokud nechcete s WoodBlocX zacházet jako s lodí a lakovat ho každý rok. Časem se totiž pod lak dostane voda a dřevo v těchto místech zčerná. Pokud ale chcete změnit barvu vaší stavby z WoodBlocX, pak použijte vhodnou venkovní barvu, ideálně na bázi nano oleje, který je vhodný i pro tlakově impregnované dřevo, je vodoodpudivý, neuzavírá povrch dřeva, neloupe se a nátěr lze v budoucnu kdykoliv bez broušení obnovit.
Nejjednodušší je ale nechat stavby z WoodBlocX přírodní. Zelenkavá barva, kterou dřevo získává tlakovou impregnací, po čase zešedne a pokud vás šedá začne nudit, můžete přistoupit k její změně.
Otázka: Z jakého dřeva se WoodBlocX vyrábí a odkud pochází?
Odpověď: Samotné dřevo pochází z pomalu rostoucích skotských nebo lotyšských borovic. Pomalu rostoucí borovice je velice odolná a houževnatá a ve spojení s tlakovou impregnací zaručuje dlouhou životnost stavby i při neustálém kontaktu s vlhkou zeminou.
Veškeré použité dřevo má akreditaci FSC (Forest Stewardship Council). Zpracováváme pouze pomalu rostoucí borovice, ze kterých ale nepoužíváme středy, které mají tendenci se kroutit nebo by mohly způsobovat podélné praskliny bloků. Použité dřevo je tak nejvyšší jakosti.
Samotná technologie WoodBlocX byla vyvinuta Philipem Blakem na přelomu tisíciletí. Rodina Blakeových již po několik generací vlastní rodinou pilu v severním Skotsku nedaleko jezera Loch Ness a WoodBlocX je jednou z cest, jak zvyšovat přidanou hodnotu jejich dřevařské výroby.
Otázka: Co znamená logo FSC, které používáte ve vašich materiálech?
Odpověď: Zkratka znamená Forest Stewardship Council. Tato autorita stanovuje pravidla pro udržitelný rozvoj lesů a přísně kontroluje jejich dodržování. WoodBlocX je tedy vyráběn pouze ze dřeva pěstovaného na základě trvale udržitelného rozvoje.
Otázka: Pokud WoodBlocX nepotřebuje stát na základech, jak to, že nespadne?
Odpověď: Zděné stavby potřebují pevné hluboké základy, protože nejsou pružné a tudíž neumí odolávat pnutím, která vznikají při pohybech půdy (např. při mrazech). Jakýkoliv pohyb podkladu způsobuje praskání zděných zdí, v krajním případě vyústí v jejich zhroucení. Proto musejí stát na pevném betonovém základě, který je chrání před pohyby okolního terénu. Komponenty WoodBlocX jsou však spojeny mnoha hmoždinkami, které sice tvoří velmi pevnou strukturu, ale také umí absorbovat mírné pohyby terénu (při testování každá hmoždinka vydržela boční tlak 0,9 tuny). WoodBlocX proto nepotřebuje stát na nehybných základech. Nicméně pokud chcete, aby vám stavba z WoodBlocX držela tvar po celou dobu, není vhodné ji stavět na bahnitém nebo jinak kluzkém podkladě, ale první vrstvu položit přiměřeně hluboko na stabilní terén.
Otázka: Co se stane, když použiji hmoždinku špatně?
Odpověď: Hmoždinky vyráběné po roce 2019 jsou pomocí 4-hranného klíče vyšroubovatelné. Pokud tedy z nějakého důvodu potřebujete stavbu rozebrat, napište nám a my Vám tento klíč zdarma zašleme. Nyní ho ale již přidáváme do většiny zakázek.
Otázka: Kdy mám použít zemní hřeby?
Odpověď: Pozinkované zemní hřeby pomáhají udržet stavbu na svém místě. Důležité jsou zejména při stavbě teras a opěrných zídek nebo delších vyvýšených záhonů, kdy zamezují, aby se zeď či stěna tlakem zeminy posouvala ze svahu nebo vyboulila tlakem zeminy. Zemní hřeby se používají k ukotvení první řady WoodBlocX, ale také je nutné je použít k ukotvení každého opěrného pilíře.
Pokud plánujte stavět vaši stavbu na tvrdém povrchu jako je beton nebo asfalt, zakázku určitě založte přes náš konfigurátor, kde je možnost volby stavby na měkké u tvrdém povrchu. U volby „Tvrdý povrch“ místo hřebů přikládáme děrované pozinkované úhelníky s vruty do dřeva, kterými připevníte první vrstvu bloků k podkladu. V tomto případě také doporučuje na dno záhonu použít geotextilii (objednat lze ZDE), kterou přisponkujete na vnitřní stěnu stavby. Ta zamezí vyplachování substrátu mezerami pod první vrstvou. Pokud o ni máte zájem, stačí to uvést do poznámky před odesláním objednávky a my vám ji zdarma přibalíme.
Otázka: Proč je v každém rohu pod dřevěným ukončením použitý rohový pozinkovaný profil?
Odpověď: Rohový profil má zpevňující funkci. Samotné dřevěné zakončení zpevňuje stavbu v podélném směru, v rozích je však potřeba použít tento přemosťující stavební prvek. Bez něho by časem v rozích mohla vzniknout mezera v dřevěném ukončení.
Otázka: Jako dlouho mi bude trvat postavit si něco z WoodBlocX?
Odpověď: Pokud postupujete podle návodu, jde vše vcelku rychle. Nejvíce času zabere příprava podkladu a položení první řady. Je potřeba povrch srovnat do úplné roviny, ideálně pískem nebo prosetou zeminou. Pomocí vodováhy se ujistíme, že první řada leží v rovině a pomocí úhelníku zajistíme, aby rohy byly v pravých úhlech. Jakmile toto máme hotovo, pak je to již jednoduché. Dva lidé mohou za den postavit zeď vysokou osm řad a dlouhou deset metrů.
Otázka: Lze stavbu z WoodBlocX rozebrat?
Odpověď: Ano, lze. Hmoždinky vyráběné po roce 2019 jsou pomocí 4-hranného klíče vyšroubovatelné. Pokud tedy z nějakého důvodu potřebujete stavbu rozebrat, napište nám a my Vám tento klíč zdarma zašleme. Nyní ho ale již přidáváme do většiny zakázek. Po vyšroubování hmoždinek půjdou jednotlivé bloky snadno rozebrat.
Otázka: Pokud stavím truhlíky nebo vyvýšené záhony, musím do nich položit dno?
Odpověď: Pokud je problematické truhlík nebo záhon přikotvit k podkladu – například stavíte na betonu nebo asfaltu, pak je dobré na dno položit geotextilii, kterou u vnitřních stěn zvedneme a přisponkujeme zevnitř ke stěně. To při nadbytku vody zabrání vyplavování zeminy škvírami mezi první vrstvou bloků a podkladem.
Pokud však stavíte na podkladu, do kterého lze zatlouct dodávané zemní hřeby, pak toto není potřeba. V tomto případě, tedy stavbě vyvýšeného záhonu na rostlém terénu, doporučujeme na dno před nasypáním zeminy či substrátu položit králičí pletivo s oky o velikosti maximálně 15mm jako ochranu před hraboši.
Otázka: Pokud chci postavit z WoodBlocX vodní plochu, umíte ji dodat včetně instalace PVC fólie?
Odpověď:
U jezírek do 2 m si můžete při objednání přes konfigurátor přiobjednat PVC folii 4 x 4 m velkou. Tu pak vložíte dovnitř stavby tak, aby její konce splývaly přes stěny ven, stavbu napustíte vodou a její tlak folii vytvaruje. Pak v místě hmoždinek v polední vrstvě vyřízneme otvory tvaru křížku, folii navléknete na tyto vyčnívající hmoždinky, nasadíte ukončující profily a přebytečnou folii oříznete.
U větších jezírek je ideální způsob výroby hydroizolace na míru je takový, že se nejdříve postaví dřevěná kostrukce a až poté se do ní na míru svaří PVC folie. Pokud bychom měli tedy dodávat i PVC folii, pak bychom museli stavbu nejříve postavit, nechat svařit folii, pak ji zase rozebrat a poslat zákazníkovi. Proto doporučujeme koupit rybníček bez folie, a po sestavení si nechat PVC folii svařit na míru místním řemeslníkem. Předejde se tak problémům v případě netěsnosti nebo nevhodného provedení.
Otázka: Musím do objednávky uvádět přesný počet kusů dřevěného zakončení?
Odpověď: Ne, nemusíte. Vaši vybranou stavbu vám samozřejmě dodáme s přesným počtem ukončujících profilů včetně seříznutí v rozích na úhel 45°.
Otázka: Musím si přesně spočítat, kolik kusů spojovacího materiálu budu potřebovat?
Odpověď: Ne, hmoždinky, klínky, zemní hřeby i rohové profily vám sami dopočítáme a budou součástí dodávky. Pouze nám upřesněte případné nestandardní požadavky – např. stavíte-li na tvrdém podkladu a nebudete tak potřebovat zemní hřeby apod.
Otázka: Poskytujete i montáž vybrané stavby z WoodBlocX?
Odpověď: Systém WoodBlocX je navržen tak, aby si ho každý mohl postavit zcela sám. Tím podstatně šetříte náklady na stavbu. Nicméně pokud máte zájem nechat si postavit vybranou konstrukci od nás, uveďte toto do objednávky. My se s vámi spojíme a navrhneme vám podmínky realizace.
Otázka: Jaká je cena dopravy?
Odpověď: Aktuální ceny dopravy naleznete v sekci doprava ZDE.
Otázka: Jak probíhá doprava zakázky?
Odpověď: Standardně si platíme službu Soukromá adresa, takže řidič by měl ráno před naložením na rozvoz volat a potvrdit si se zákazníkem, že bude schopen zakázku převzít. Kromě toho večer před doručením přijde automatický mail s informací o doručování zásilky a odkazem na její sledování. Někdy se bohužel stane, že řidič volá, až když je před domem, a to je špatně. Tak jako tak v ceně jsou dva pokusy o doručení, takže pokud se jeden den doručení nepodaří, lze si zdarma dohodnout jiný termín.
Otázka: Kolik se prodalo staveb WoodBlocx?
Odpověď: Celosvětově to jsou vyšší desítky tisíc. V Čechách a na Slovensku jsou to již tisíce staveb. Mapa realizací, kterou několikrát za rok aktualizujeme, je ZDE. Co místo, to minimálně jedna stavba, ale často zákazníci kupují záhonů, laviček či zídek více kusů.