Načítání...

Jak a čím naplnit vyvýšený záhon?

Tuto otázku slýcháme opravu často. Když už člověk investuje energii a protředky do stavby vyvýšeného záhonu, chce z něho dostat co nejvíce. A tedy kromě snazší a pohodlnější údržby i co největší úrodu. Jak tedy na to? Možností je více.

Naplníme ho tím, co máme po ruce

Zde obvykle padá volba na přebytečnou zem z vlastní zahrádky. Většinou se snažíme na dno dávat "tu horší" a směrem vzhůru "tu lepší". Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika. Jiné plodiny zase chtějí písčitější zem atd. To by bylo ale na jiný článek...

Vytvoříme si "německou kopu"

Německá kopa je jen jedním z názvů pro vlastně řízeně vrstvený kompost. Jedná se také o ekonomickou variantu, kde spodní vrstva je tvořena hrubými větvemi a špalky, pak jemnějšími větvemi, posečenou trávou, až pak vrchní vrstva je tvořena podobně jako u varianty výše nějakým typem zeminy. Tento způsob se ale nehodí pro každou zahradu a každého zahradníka.

Postavíme si krásný vyvýšený záhon s třemi vrstvami materiálu

Jak už titulek napovídá, toto je náš favorit, protože na něj umíme nabídnout řešení. Tedy stručně - záhon WoodBlocX alespoň 45 cm vysoký - tuto výšku tak jako tak doporučujeme jako minimální, protože se dá při údržbě na kraji záhonu pěkně sedět - a do něj tři vrstvy materiálu.

Jak jste již určitě pochopili z prvních dvou variant, aby záhon správně fungoval, musí být vyplněn ideálně třemi ODLIŠNÝMI vrstvami přibližně v třetinovém poměru. Každá vrstva má v záhonu své opodstatnění.

  • Na dno patří drenážní vrstva,
  • doprostřed zásobárna živin v podobě kompostu
  • a vrchní část tvoří vrstva pěstebního substrátu.

Abychom nevymýšleli již vymyšlené a vy jste nemuseli vytvářet již vytvořené, spojili jsme se s největším českým výrobcem substrátů, firmou Agro CS, který tyto tři vrstvy má nově v nabídce. Proto není nic snazšího, než si náplň koupit u každého dobrého zahradníka již hotovou. A podle mého opravdu OBROVSKÁ výhoda této varianty je ta, že všechny tři složky jsou - na rozdíl od prvních dvou - BEZ PLEVELŮ... To opravdu oceníte během celého vegetačního období. A to plevele při dnešních zimách mají 10 měsíců v roce.

Význam a podrobnější vysvětlení funkce takovéhoto záhonu naleznete zde.

Logo Natura