WoodBlocX CZ

Vyvýšené záhony, opěrné zídky a posezení na míru.

 • Co dělat v lednu

  Leden - zahrada spí

  Leden není úplně typický zahrádkářský měsíc. Začátek roku je spíš takový lyžovací nebo ho trávit doma u kamen či ústředního topení… V lepším případě za oknem zahrada přikrytá sněhem, v horším bez sněhu přikrytá mlhavou dekou. Nicméně všude ticho a klid, většina zpěváčků v teplých krajích. Kdyby nepřilétla sýkorka do krmítka na terase, člověk by řekl, že se zastavil čas. Příroda odpočívá nabírá sílu na další sezónu.

  Zahrádkář v lednu... také odpočívá

  Zahrádkáři je nejlépe v křesle s dobrou knihou. Pokud se ale někdo po hektickém období Vánoc už začíná těšit na jaro, určitě nemusí sedět s rukama v klíně. 

  Práce na zahradě - spíše udržovat a opravovat

  Kromě udržovacích venkovních prací typu oprava plotu nebo průběžného odstraňování odumřelých částí rostlin je dobré začít řešit osevní plány (psali jsme zde a zde). Plánování sadby se samozřejmě neobejde bez evidence co na jakém záhonu v minulosti rostlo. Jinak budeme těžko dodržovat posloupnost výsadby podle tratí (psali jsme zde).

  Měli bychom začít přemýšlet, zda se na jaře spolehneme na koupené sazeničky nebo si je ze semínek vypěstujeme sami. Ve druhém případě je čas na nákup semínek. Na parapet si dokonce můžeme zasít bylinky - řeřichu a třeba pažitku.

  Důležité je také zkontrolovat zazimování záhonů i stromků. Pokud není sníh a nemrzne, určitě je dobré zahradu včetně stromů průběžně zalívat. Absence sněhu zvyšuje nároky na zazimování. Sníh dodává nejen vláhu, ale i izoluje. Pokud sluníčko začne vytahovat první výhonky trvalek, zamáčkneme je zpátky, mají ještě čas. Citlivé keře a stromy zase můžeme proti holomrazům ochránit netkanou nebo jutovou textilií.

  Určitě zkontrolujeme nářadí, nabrousíme nůžky, rýč, nože a dokoupíme chybějící.

  A protože je období vegetačního klidu v plném proudu, můžeme provádět řez dřevin. To se týká především bobulovin a jádrovin, které je možné řezat v průběhu celé doby vegetačního klidu. Peckoviny pak řežeme v předjaří, a to až do doby květu.

  Co bychom měli udělat:

  • zkontrolovat a doplnit nářadí
  • plánovat osevní plány
  • nakoupit semínka
  • domě můžeme celoročně sít bylinky
  • doplňovat krmítka a lojové koule

  A máme-li málo, můžeme:

  • zalívat stromky (pokud není sníh a nemrzne)
  • začít s řezem bobulovin a jádrovin, případně okrasných keřů
  • prohnat vánoční stromeček drtičkou větví a získat super mulč
  • studovat odborné knihy a internet
  • jet si zalyžovat 
 • Osevní plány - kdy co?

  Jak využít prostor a čas

  V minulém příspěvku jsme se věnovali co s čím pěstovat a nepěstovat, aby byla úroda co největší. Nyní se podívejme na to, jak v rámci jedné vegetační sezony ze záhonu dostat maximum. Každá plodina potřebuje totiž různě dlouhou dobu k odevzdání úrody a současně každé plodině vyhovuje k výsevu jiný čas. Pokud se takto naučíte přemýšlet a kombinovat, zvýší se vám sklizeň na záhonech několikanásobně a naučíte se využívat pěstovat plodiny, které jste možná ještě nepěstovali. Opět - toto není striktní návod, spíše vás chceme inspirovat k určitému způsobu pěstování.

  Trocha teorie: předplodiny a ty další.

  Plodiny dělíme na předplodiny, hlavní plodiny, následné plodiny a meziplodiny.

  Předplodiny mají krátkou vegetační dobu růstu a zrání. Vyhovuje jim také kratší den a delší noc. Patří sem zejména ředkvičky, raná kapusta, rané kedlubny, hlávkový salát, špenát a hrách. Sklízíme koncem jara - v květnu, nejpozději v červnu.

  Hlavní plodiny na záhonech rostou nejdelší část vegetačního období. Patří mezi ně okurky, rajčata, celer, sladká kukuřice, mrkev, petržel, pastiňák, brambory a květák. Některé z nich se vysévají bez předchozího výsevu - například petržel, mrkev nebo pastiňák.

  Následné plodiny, jak název napovídá, vyséváme po sklizni hlavní plodiny. Tyto plodiny mívají kratší vegetační dobu a sklízíme je obvykle na podzim. Patří sem pozdní kedlubny,  pekingské zelí. Některé ale můžeme sklízet přes zimu nebo až na jaře dalšího roku - jako zimní salát, pórek, špenát nebo růžičkovou kapustu.

  Meziplodiny mají kratší dobu růstu. Pěstujeme je současně s hlavními plodinami, které sklízíme později. Meziplodiny se sklízí dříve z toho důvodu, že mezitím hlavní plodiny vyrostou také do šířky a mohly by meziplodiny omezovat v růstu. 

  Příklady hlavní plodina - meziplodina

  Jako meziplodinu s hlavní plodinou je osvědčené pěstovat: 

  • kedlubny - rajčata
  • mrkev - pórek
  • salát - celer
  • okurky a růžičkovou kapustou
  • raný salát - červená řepa
  • rané kedlubny - mrkev - špenát
  • hrách - růžičková kapusta
  • kedlubny - ledový salát - ředkev
  • raný salát - květák - pórek
  • jarní špenát - rajčata - zimní salát
  • ředkvičky - okurka nakládačka - česnek

  A na co si dát pozor?

  Podobných kombinací je mnoho, ale ne nekonečně. Některé plodiny se ale naopak nesnášejí - psali jsme již v příspěvku "co s čím". Jednak na sebe mohou přenášet choroby a škůdce a nebo se brzdit v růstu. Vyvyrovat bychom se měli například  fazole - cibule - hrachu. Rajčata určitě nepěstujeme vedle brambor kvůli plísni bramborové.

  Na závěr vám popřejeme hodně pěstitelských úspěchů v nadcházející sezoně. Sice je leden, ale již je určitě čas začít nakupovat semínka, abyste měli v sezóně hodně hlavních plodin, předplodin, meziplodin i následných plodin :-). A samozřejmě je potřeba si na to pořídit pořádné záhony, třeba ty naše, WoodBlocX.

 • Osevní plány - co s čím?

  Chytré pěstování

  Cílem většiny zahradníků je co nejvíce úrody za co nejméně práce na co nejmenší ploše. Pokud se člověk chce zahradničením bavit a není vyloženě masochista, chce to používat fištróna. 

  O pěstování podle tratí jsme psali v předchozím příspěvku. Stručně - maximalizujeme sklizeň tím, že plodinám přirozeně dopřáváme zeminu podle jejich specifických požadavků. Nyní se ale podívejme na to, jak využít toho, že některé plodiny v kontaktu s jinými plodí lépe, než bez nich.

  Synergie - různé plodiny na stejném záhonu

  Dalším krokem je využít přírodní a přirozené procesy a pěstovat rostliny podle toho, kdy se jim nejlépe daří, a využít jejich snášenlivosti nebo naopak nesnášenlivosti s jinými plodinami. Právě v tom je ukrytý obrovský potenciál. Rostliny totiž vylučují do půdy a ovzduší určité látky, které ovlivňují růst sousedních rostlin i následující rostlinnou kulturu. Konec konců, synergie v matematickém vzorci znamená, že 1+1 je větší, než 2 ...

  Úplně základní věc, kterou asi vědí všichni zahrádkáři, je nepěstovat opakovaně pěstování stejné plodiny na stejném záhonu. 

  Vyšší úroveň tohoto je znát vzájemné vztahy rostlin, které chceme zasadit současně na stejném záhonu. 

  Uvedeme několik příkladů. Nejedná se o striktní pěstitelské návody, spíš vás chceme inspirovat k zamyšlení a vyzkoušení vhodných kombinací i ve svých zahrádkách. 

  Vhodné kombinace:

  • Pažitka je vhodná na pěstování s mrkví i cibulí.
  • Kukuřice a popínavé fazole - fazole se může pnout a kukuřice ocení  dusíkaté živiny dodávané bakteriemi žijící v hlízkách kořenů fazole.
  • Silně aromatický celer bulvový vysadíme mezi košťáloviny.
  • Česnek zvyšuje odolnost mnoha rostlin a chrání je před houbovými nemocemi (salát, mrkev, rajčata, okurky, jahody).
  • Zelí se má rádo s rajčaty, kopr s mrkví.

  Nevhodné kombinace:

  • Cibule a česnek se nemají rády s luštěninami a košťálovinami. Okurky zase se ředkvičkami a rajčata s bramborami.
  • Saláty není dobré kombinovat s celerem nebo petrželí.
  • Obecně nepěstujeme po sobě plodiny ze stejné čeledi. Tedy řepa a špenát, kedluben a květák, kapusta a růžičková kapusta. 
  • A třeba taková mrkev se kamarádí téměř se každým...

  Ochranná funkce bylinek

  Naopak výborné je použít bylinky jako biologickou ochranu zeleniny. Ty prospívají tím, že svými silicemi odpuzují škůdce. Některé dokonce zvyšují úrodu a zlepšují chuť zeleniny.

  • Voňavá levandule odpuzuje mšice od růží. Sázíme ji také tam, kde se chceme zbavit mravenců.
  • Máta díky intenzivní vůni působí proti mšicím. Chrání zeleninu i před dřepčíky. Máta peprná dokonce zlepšuje chuť rajčat.
  • Tymián zasazený jako obruba květinového nebo zeleninového záhonu odradí slimáky a plže (to ale neznamená, že je 100% zastaví...).
  • Pažitka je vhodná na pěstování s mrkví a cibulí, košťálovinami, salátem, okurkami a celerem.
  • Bazalku vysazujeme (a konec konců i jíme) s rajčaty. Zlepšuje jejich růst i chuť, odpuzuje komáry a mušky. Příznivě ovlivňuje i cukety a okurky.
  • Měsíček lékařský odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence a zároveň chrání sousední rostliny před háďátky.
 • Pěstování podle tratí

  Co to je trať v zahradnickém žargonu?

  V přesném slova smyslu je to zahradnický pojem označující, kdy byl záhon naposledy vyhnojen čerstvým hnojem. V širším kontextu nám určuje “vyčerpanost” zeminy či substrátu. 

  Jaký to má vliv na pěstování?

  Některé plodiny mají rády čerstvou půdu plnou živin, jiné potřebují pauzu - rok či dva (druhé a třetí tratě). Z toho vyplývá, že ideální je zahradničit s více záhony najednou, abyste mohli využívat  všechny tratě současně a pěstovat všechny druhy zeleniny každý rok.

  První trať

  Záhon byl na podzim vyhnojen hnojem nebo kompostem a ideálně zamulčován slámou nebo štěpkou. Díky mulči půda nevysychá, nerostou plevele a probíhá nadále “kompostovací” proces organických zbytků.  Na jaro máme tak připravený záhony pro rostliny potřebující hodně dusíku a zvládající i ne zcela rozložené organické hnojení. 

  Které plodiny mají rády první trať:

  Typicky prvotraťové jsou brambory, dýně nebo cuketa.

  Dále určitě celer, patisony, salátové okurky, lilek, zelí, kapusta, květák, růžičková kapusta, čínské zelí, pórek. 

  Samostatnou kapitolou jsou rajčata. Kromě "silné" půdy vyžadují pravidelnou zálivku (jinak začnou praskat) ke kořenům, ne na listy (jinak chytnou plíseň).

  Druhá trať

  Půda druhé trati je ještě velmi výživná, ale má již jinou strukturu. Všechny organické zbytky se změnily v humus a ubyl dusík. Obecně to je dobré pro kořenové zeleniny.

  Druhou trať ocení tyto plodiny:

  Obecně kořenová zelenina. Tedy mrkev, petržel, pastinák, ředkvička, ředkev, červená řepa, černý kořen, křen.

  Dále pěstujeme brokolici, kadeřávek, kedlubny, salát ledový, špenát, fenykl, petržel, čekanku, cibule, pažitka, cukrovou kukuřice, paprika, melouny, okurky nakládačky, bob, fazol tyčkový a česnek.

  Třetí trať

  Půda již úplně orazila od náporu živin a obecně pěstujeme ty rostliny, které dusíku nepotřebují tolik nebo si ho umí vyrobit samy. Vhodnost plodin podle tratí není úplně dogmatická, může pochopitelně docházet k překrývání. Záleží také na kvalitě prvního vyhnojení a obecných vlastnostech půdy. 

  Plodiny vhodné pro třetí trať:

  Fazol keříčkový, hrách, ředkvičky, mrkev, špenát, salát hlávkový a trhací, polníček, bylinky na koření, zelené hnojení, jahodník, chřest (víceleté kultury). 

  Dále můžeme nadále sít některou zeleninu druhé tratě, jako je mrkev, ředkvičky, špenát, cibule, fazol tyčkový a česnek.

  U česneku pozor, neměl by se kvůli šíření chorob na jednom místě pěstovat aspoň 5 let.

  A po sklizni třetí tratě nezapomene na zimu záhon zase vyhnojit…

 • Pěstujme doma!

  Proč? Protože to má smysl.

  Děláme záhony už nějaký ten rok a člověk si tak některých věcí všímá více. Proto mě velmi zaujal tento článek, který mi mluví z duše. Hlavní sdělení chápu jako “návrat k přírodě a moudrosti našich předků”. Nebo také možná “uměřenost a selský rozum”. Na první pohled nic objevného. Na druhý pohled mi ale došlo, že pro velmi mnoho lidí je to jen abstraktní fráze…

  "Domácí" je více než BIO. Domácí zelenina nemusí totiž cestovat.

  Naše podnikání, tedy prodej (zejména) vyvýšených záhonů, vlastně vzniklo ze stejného popudu. Po nastěhování do dlouho plánovaného vlastního domu jsem měl jasno v tom, že budu mít “domácí” rajčata, jahody, bylinky a další zeleninu. Tak jsem to znal z dětství. Obzvláště babička s dědou z Pošumaví měli kromě sadu, zeleninové zahrádky a záhumenky na brambory ještě tu více a tu méně domácího zvířectva. Zásobárna pro všežravce. Minimálně tři čtvrtiny jejich spotřeby jídla cestovalo na stůl maximálně 1 kilometr. A samozřejmě zásobovali i nás, do města. To už ale bylo kilometrů osm… I tak, pořád dobrý. A to i ve srovnání s BIO potravinami, které toto o sobě málokdy mohou říct.

  Zdravý rozum především.

  Ale zpět k onomu článku. Líbí se mi autorky přístup. Ani hystericky zelená a cokoliv-ariánská (byť možná trocha té hysterie je na místě), ani cynicky popíračská. V zásadě říká, že všeho s mírou a rozumem. Kdyby celá planeta přešla na veganství či jiné formy bezmasé stravy, nebylo by to pro ni o nic lepší, než kdybychom se živili jen masem. Obojí porušuje rovnováhu. Mnohem větší problém jsou stravovací módní vlny, kdy prudce roste poptávka po určitých komoditách, které pak monokulturně pustoší části planety. Mnozí asi viděli žluté Trabanty mezi doutnajícími budoucími plantážemi palmy olejné v Indonésii. Víme, jak a proč vznikl pojem banánová republika. Relativně nový fenomén je avokádová mafie v Mexiku. Žluté lány řepky u nás. A tak dále. Neméně špatné je to, že potraviny cestují na stoly spotřebitelů přes půlku zeměkoule. Uhlíková stopa jak hrom. Milovníci exotického ovoce by se mohli alespoň řídit tím, zda se k nám dostalo z Peru nebo “jenom” ze Španělska. A musíme v zimě jíst jahody nebo borůvky? Neudělá dětem stejnou radost nakrájené a třeba i oloupané jablíčko? Maruška a dvanáct měsíčků je myslím hezký příklad toho, co si o tomto mysleli naši předkové.

  I jeden malý záhon umí udělat slušnou muziku. A příklady táhnou.

  Pointa? Snažme se co nejvíce potravin vypěstovat doma nebo kupovat lokálně. Nevolám po tom se vrátit zpět do jeskyní a zemljanek. Ale kdyby všichni, kdo mají na zahrádce nebo terase místo aspoň dva metry čtvereční, si pořídili jeden záhonek, mohou si vypěstovat poměrně hodně zeleniny. Stačí si trochu nastudovat něco o osevních postupech nebo pěstování ve třech tratích. Díky tomu pak lze na jednom záhonu za rok stihnout až tři sklizně mnoha druhů zeleniny. Díky využití znalostí o prospěšných kombinacích souběžného pěstování plodin, náročnosti různé zeleniny na živiny a různé délky vegetace rostlin lze i na malé ploše průběžně sklízet od jara do zimy.

  V dalších příspěvcích se tématu co kdy a jak pěstovat budeme věnovat podrobněji.

 • Stavba WoodBlocX mimo sezónu

  Stavba staveb WoodBlocX na podzim a v zimě

  Ne, nebojte se. Nenavrhujeme vám, abyste šli v mrazu na zahradu a stavěli tam vyvýšené záhony. Pokud však chcete mít vše připravené na jaro, nyní je ideální čas na to si vše naplánovat. Na jaře pak můžete sázet sazeničky a sít semínka do již připravených záhonů. Vyvýšené záhony WoodBlocX jsou ideální k pěstování vlastní zeleniny. Výšku záhonu si můžete přizpůsobit vašim požadavkům, a to vám usnadní nejen sázení a pěstování, ale také plení a hnojení. V neposlední řadě vaše úroda bude lépe chráněna před škůdci a domácími mazlíčky. Bohatší úrodu budete mít díky tomu, že ve vyvýšených záhonech se ohřeje zem rychleji, než v normálním záhoně a vegetační sezóna tak začíná dříve.

  Plánování s předstihem

  Sledujte předpověď - stavby WoodBlocX je lepší stavět za pěkného počasí, ideálně v době, kdy půda není moc mokrá. Naše sestavy je možné stavět přímo na hlínu či trávu, pokud je však zem podmáčená, bude se během stavby lepit a nebude to nic moc příjemného.

  Záhony pochopitelně stavte na slunných místech, protože sluneční svit má přímý vliv na vaši úrodu a pěstitelské úspěchy. 

  Zvažte použití kvalitního substrátu spíše než obyčejné zeminy. Profesionální substrát bývá vzdušnější, propojený a bez plevelů. Od výšky záhonu 45cm je dobré již vrstvit, tedy začít drenážní vrstvou, pak kompost a nakonec substrát - viz náš předchozí příspěvek. Množství si můžete jednoduše vypočítat: délka x šířka x výška. Pokud budete zadávat rozměry v decimentrech, bude výsledek v litrech.

  Stavba

  Společně se stavebnicí WoodBlocX vám mailem zašleme také podrobný návod na sestavení právě Vaší konkrétní sestavy. Držte se instrukcí a budete mít hotovo raz dva. Pokud přesto potřebujete pomoc, můžete se podívat na instruktážní vide zde, nebo nás kontaktujte přímo na tel. +420 606 642 404.

  Jakými plodinami mohu zahájit sezónu?

  Koncem února, pokud je zima již na ústupu, můžete do pařeniště či fóliovníku vysévat karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet předpěstovaný raný salát.  Od března se pak na venkovní záhony vysévá mrkev a ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr. Klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazovat již lze cibuli sazečku a česnek.

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

 • Nejprodávanější stavby v roce 2019

  Nejprodávanější stavby v 2019

  Nejprodávanější stavby v roce 2019

  Naše nabídka vyvýšených záhonů zahrnuje všechny možné velikosti a tvary, klasickými obdélníky a čtverci počínaje a kruhy konče. Zákazníci na našem systému oceňují zejména je variabilitu a jednoduché sestavení, dlouhou životnost a v neposlední řadě i přírodní design. Zde je několik ukázek nejprodávanějších sestav za rok 2019.

  Obdélníkové vyvýšené záhony

  Díky svému jednoduchému a nadčasovému tvaru se dřevěné obdélníkové vyvýšené záhony hodí do každého typu zahrady a ke každému typu domu. Dobře se vyjímají u moderního domu i u statku, u zdí i u plotu, ale i na volném ploše. Stavba z bloků je velmi pevná a odolná, a rozdíl od jiných dřevěných alternativ se deformuje. 

  Nejprodávanější záhony:

  Nejprodávanější vyvýšený záhon 2,25 x 1,125 x 0,45m

  Velký vyvýšený záhon 3,0 x 1,125 x 0,45m

  Vysoký vvýšený záhon 1,875 x 1,125 x 0,65m

  Kruhové a vícestranné vyvýšené záhony

  Na horní příčce našeho žebříčku bestsellerů jsou i vyvýšené záhony s nepravými úhly. Nabízí spoustu prostoru k pěstování, jsou velmi dobře přístupné a nabízí tak ideální řešení pro každého, kdo hledá něco odlišného.

  Nejprodávanější záhony:

  Rohový vyvýšený záhon "Diamant" 1,5 x 1,5 x 0,45m

  Nejprodávanější kruhový vyvýšený záhon 1,23 x 0,35m

  Osmistranný dvouúrovňový vyvýšený záhon 2,548 x 1,524 x 0,55m

  Nízké záhony 

  Ne každý chce klasický vyvýšený záhon. Někdo hledá spíše nenápadné prostorové oddělení různých částí zahrady - ať už pro pěstování zeleniny, ovoce, nebo květin či keřů. Nízké záhony jsou ideální k pěstování drobného ovoce, jako jsou třeba maliny, ostružiny, borůvky.

  Nejprodávanější záhony:

  Nízký záhon 1,875 x 1,125 x 0,25m

  Rohová bylinková zahrádka 1,5 x 0,75 x 0,35m

  Extra velký vyvýšený záhon 6,0 x 1,5 x 0,35m

  Krátké a úzké vyvýšené záhony

  Ne každá zahrada je velká. Některá je menší, a některá úplně malá. Ceny pozemků stoupají a zahrady se úměrně tomu zmenšují. To, že máte malou zahradu, ale neznamená, že nemůže být stylová. I na malém prostoru můžete vytvořit něco jedinečného a krásného, ať už třeba ovocně-zeleninový záhon, nebo třeba venkovní odpočinkový  prostor. Naše úzké vyvýšené záhony mohou být využity jako truhlíky, nebo můžete použít tvary písmene L a pomocí stupňovitého členění vytvořit útulné zákoutí. 

  Nejprodávanější záhony:

  Malý vyvýšený záhon 0,9 x 0,45 x 0,45m

  Vyvýšený záhon 1,5 x 0,75 x 0,45 m

  Čtvrtkruhový rohový vysoký záhon 0,975 x 0,975 x 0,55m

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

 • Plánování zahrady na rok 2020

  Plánování zahrady

  Využili jsme možnost oslovit zahradního architekta a zahradnického bloggera (a také spokojeného majitele záhonů WoodBlocX) Roba Smithe, aby se s námi podělil o tipy pro plánování zahrady na rok 2020. Jsme rádi, že nezklamal.

  Možná, že to zní zvláštně, ale zima je to nejlepší období pro plánování zahrady. Nerozptylujete se péčí o rostliny a vaši zahradu vidíte nahou, v té nejzákladnější podobě, včetně všech jejích tvarů a nerovností. A protože máte ještě v paměti, jak to vypadá v plném květu, lépe se v tomto “nahém” období rozhodnete, co kam a jak postavit. Pokud veškeré plánování stihnete přes zimu, na jaře budete mít náskok a zbyde vám více času na setí a osazování.

  Plánování zahrady

  Několik tipů pro plánování zahrady

  • Napište si seznam všeho, co plánujete pěstovat.
  • Ideálně si udělejte plánek každého záhonku a připravte si štítky s názvy rostlin.
  • Začněte si objednávat semínka nyní, hezky z pohodlí domova. Určitě máte nyní více času na prohlížení internetu a katalogů. 
  • Záhony klidně naplňte zeminou již nyní. Zemina se totiž přes zimu usadí a klesne. Na jaře pak budete moci ještě před zasetím prvních semínek doplnit zbývající substrát.
  • Přidejte do záhonů hnůj či kompost, do jara si “orazí” a na jaře bude připraven na nové rostliny. Pozor ale, pro plodiny druhé či třetí tratě, jako například mrkev či pastiňák, není hnojení vhodné.
  • Zima je vhodným obdobím pro údržbu cestiček, plotů, či přístřešků. Pokud nemrzne, můžete natírat nebo opravovat vše, co je potřeba.

  Naplánujte si zahradu s naším konfigurátorem zdarma

  Náš bezplatný online konfigurátor vám usnadní plánování vaší zahrady. Pokud máte přání, se kterými si nevíte rady, obraťte se na nás. Zdarma (a rádi) vám navrhneme stavby podle vašich představ tak, aby vám skvěle zapadly do vaší zahrady. Je na vás, chcete-li řešit nevyužitá zákoutí, nové záhony, zpřístupnění svahu schody, či postavit nové sezení. 

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Vyvýšené záhony a květináče představují ekologickou, odolnou, trvanlivou a krásnou alternativu k železničním pražcům či dřevěným prknům. Náš jedinečný systém lze využít i k tvorbě rybníčků, schodů, opěrných zdí či laviček.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Květináče a truhlíky

  Květináče

  Naše sestavy jsou ideálním řešením na terasy, příjezdové cesty i balkony. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitní severské borovice, a jsou tlakově impregnovány, což zaručuje jejich odolnost a dlouhou životnost.

  Pokud nejste fanoušek plastů, stavebnice WoodBlocX jsou pro vás ideálním řešením. Vypadají skvěle i vedle keramických květináčů. Zde je šest důvodů, proč si zvolit právě sestavy WoodBlocX.

  Udělají dojem

  Vstupní branka lemovaná po obou stranách květináči se určitě postará o příjemné přivítání. Osadit je můžete třeba kroucenými vrbami, levandulovými keři nebo tvarovanými buxusy. Naše velké vyvýšené květináče jsou tak ideálním řešením k příjezdovým cestám, vstupům, brankám i ke schodům. Jejich velikost je možné přizpůsobit přímo na míru v násobcích 75mm.

  I pro malé prostory

  Stavebnicový systém WoodBlocX umožňuje vytvářet libovolné tvary a velikosti. Čtvercové, obdélníkové, úzké, široké, hranaté, kosé, zaoblené, dlouhé i krátké - nic není problém. Lze je postavit podél zdí, příjezdových cest, nebo jimi může být opticky rozdělit větší zahradu.

  Univerzálnost

  Díky jedinečnému stavebnicovému systému – lehkým dřevěným blokům a hmoždinkám, se naše sestavy staví opravdu rychle. Jednoduší útvary máte postavené za méně než hodinu. Často jsme první volnou pro balkony a terasy, protože díky dodání v rozloženém stavu a nízké váze bloků lze naše stavby dopravit víceméně kamkoliv.

  Venkovní i vnitřní využití

  Zdůrazňujeme hlavně venkovní použití našich květináčů, ale samozřejmě je lze stavět i v interiérech. Parádu udělají v zimních zahradách, na chodbách, pergolách a terasách - prostě všude tam, kde pěstujete rostliny celoročně. Osadit je můžete opravdu čímkoliv - jukou, olivovníkem nebo pralesní monsterou. Během léta můžete rostliny umístit i s květináčem ven.

  Tradiční a moderní povrchové úpravy

  Květináč si můžete přizpůsobit stylu vaší zahrady. Sestavy standardně dodáváme s tradiční povrchovou úpravou řezaného dřeva a širokým ukončujícím profilem. Ten lehce přesahuje okraj stěna (konkrétně o 12mm). Můžete se ale zvolit i moderní ukončující profil v tloušťce stěny. Na přání můžeme pohledové stěny vykartáčovat, čímž se odstraní “chlupatý” povrch a zvýrazní se struktura dřeva.

  Barva

  Stavby Woodblocx lze pochopitelně barevně tónovat, jako jakékoliv jiné masivní dřevo. Doporučujeme nechat stavbu několik týdnů stát, aby se zbavila vlhkosti po tlakové impregnaci a ztratila hnědo-zelenkavé tóny, a pak ji můžete natřít jakoukoliv vhodnou barvou na dřevo.

  Zákaznické foto

  Tak jako tak, naše sestavy již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Stárnutí dřeva

  Stárnutí dřeva

  Všechny skvělé věci se s věkem mění a vyvíjejí. Víno, whisky, sýr i zahrady WoodBlocX.

  Typickou vlastností vyvýšených záhonů, květináčů, opěrných zdí, schodů i zahradního nábytku je, že s věkem dřevo sice ztrácí svou charakteristickou barvu, ale nahrazuje ji krásná stříbrno-šedá patina.

  Zšednutí nemá žádný vliv na kvalitu dřeva. Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně  15 let bez pravidelné údržby. Abychom našim zákazníkům zaručili co nejdelší životnost, jsou bloky WoodBlocX vyráběny pouze z pomalu rostoucích skotských nebo lotyšských borovic. Všechny naše stromy jsou v místě těžby rovnou hrubě nařezány, díky čemuž je zachována vysoká kvalita dřeva. Poté je dřevo ošetřeno tlakovou impregnací na vodní bázi, která pronikne téměř do 100% dřeva. Dřevo tak dočasně získá hnědo zelenkavou barvu, která ale po několika týdnech na vzduch a sluníčku zmizí. 

  Změna barvy

  Stavby WoodBlocX prochází několika barevnými fázemi. Jak jsme již zmínili, bezprostředně po doručení bývají díky impregnaci vlhké se zelenkavým nádechem (vlevo). Nemusíte se ale bát, během několika týdnů stavba tento nádech ztratí - obrázek vpravo.

  Zde můžete vidět několik ukázek stárnutí vyvýšených záhonů. Jeden z našich zákazníků si sestavil svůj záhon ve tvaru L před více než osmi lety a nyní doobjednal ještě velký obdélníkový vyvýšený záhon a víceúrovňový rohový záhon, aby lemoval zahradu. Rozdíl 8 let je jednoznačně patrný. 

  Tak jako tak, naše sestavy již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Vyvýšené záhony a květináče představují ekologickou, odolnou, trvanlivou a krásnou alternativu k železničním pražcům či dřevěným prknům. Náš jedinečný systém lze využít i k tvorbě rybníčků, schodů, opěrných zdí či laviček.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Zahradní nábytek pro všechny velikosti zahrad

  Hledáte zahradní na míru nábytek, který jen tak nikdo nemá? Sortiment v řetězcích se vám zdá tuctový nebo nevyhovuje rozměrově? Pak možná oceníte naši nabídku zahradního nábytku z masivního dvakrát takové impregnovaného dřeva. Můžeme navrhnout sestavu přímo na míru vaší zahradě a vy se nemusíte starat o každoroční údržbu, ani zakrývání či skladování přes zimu. Náš stavebnicový systém nabízí různé tvary tak, aby vše perfektně padlo na určené místo. Lze si pořídit posezení do prostoru kde bude vytvořit samostatný celek. Posezení lze rozšířit o truhlíky, schody, opěrné zídky a tím tak změnit ráz celé zahrady.

  Nápady pro malé zahrady

  Klasické, úzké nebo široké lavičky
  Vyberte si úzkou, širokou či klasickou lavičku a umístěte ji ke zdi, na terasu či na klidné místo pod stromem.

  Rohový květináč s lavičkami
  Využijte potenciál problematických koutů a pořiďte si tuto rohovou lavičku, jejíž součástí je i květináč. Ten lze “zaslepit” a změnit ho v odkládací stolek s úložným prostorem.

  Nápady pro větší zahrady

  Široká lavička s květináči
  Jedná se o větší multifunkční prostornou lavičku, která nabízí pohodlné usazení až čtyř osob. Sezónně si vaše okolí můžete zpestřit různobarevnými květinami díky včleněným květináčům.

  Čtyřstranná lavička s květináčem uprostřed
  Vytvořte si ve vaší zahradě krásné centrální sezení. Můžete si sednout na jakoukoliv stranu podle toho, kde se zrovna nachází slunce. Uprostřed je prostor k pěstování bylin, květin nebo i nějakého menšího stromku.

  Proměna zahrady

  Díky našim stavbám na míru a zapojením vaší fantazie si můžete vytvořit něco opravdu osobitého a osobního. Vše je navrženo tak, aby se dalo přizpůsobit konkrétnímu místu, bylo bezúdržbové a trvanlivé. Díky stavebnicovému systému lze vytvářet různé typy staveb - nejen nábytek, ale i opěrné zdi, schody a samozřejmě záhony. Návrhy na míru nabízíme zdarma právě proto, aby naši zákazníci měli naprostou svobodu volby a za své peníze získali opravdu maximum. Více informací naleznete zde.

  Jednoduché sestavení

  Náš dřevěný stavebnicový systém dřevěných bloků a hmoždinek je zcela jedinečný a zaručuje sestavení bez nutnosti řezání nebo vrtání. Nepotřebujete hřebíky, šrouby a nevytváříte žádný odpad. Jednoduše postupujte podle návodu na vaši konkrétní sestavu WoodBlocX.  Nově jsme změnili design hmoždinek, které nyní jdou snadno vyšroubovat. Pokud uděláte chybu, hmoždinku pouze vyšroubujete a dát na správné místo. Teoreticky jde tak možné stavbu celou rozebrat a znovu složit na jiném místě. Jak jednoduše sestavit WoodBlocX se podívejte na tomto videu.

  Materiál a jeho údržba

  WoodBlocX je vyroben z tlakově impregnovaného dřeva, což mu dává životnost minimálně 15 let bez hniloby. Vše, co je potřeba udělat, je při sestavování postupovat podle našich pokynů.  Pak si můžete být jisti, že vše je bezpečné, masivní a odolné.

  Po sestavení dřevo během pár týdnů ztratí svoji hnědo zelenou barvu po takové impregnaci a začne přirozeně stárnout. Časem získá typickou šedavou patinu. Pokud však chcete, můžete sestavu ošetřit vhodným barevným nátěrem. Pokud chcete vědět více o procesu stárnutí, klikněte zde.

  Chcete-li se dozvědět více o našem dřevěném nábytku, posezení a lavičkách, klikněte zde.

 • Čím a jak naplnit vyvýšený záhon?

  Jak a čím naplnit vyvýšený záhon?

  Tuto otázku slýcháme opravu často. Když už člověk investuje energii a protředky do stavby vyvýšeného záhonu, chce z něho dostat co nejvíce. A tedy kromě snazší a pohodlnější údržby i co největší úrodu. Jak tedy na to? Možností je více.

  Naplníme ho tím, co máme po ruce

  Zde obvykle padá volba na přebytečnou zem z vlastní zahrádky. Většinou se snažíme na dno dávat "tu horší" a směrem vzhůru "tu lepší". Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika. Jiné plodiny zase chtějí písčitější zem atd. To by bylo ale na jiný článek...

  Vytvoříme si "německou kopu"

  Německá kopa je jen jedním z názvů pro vlastně řízeně vrstvený kompost. Jedná se také o ekonomickou variantu, kde spodní vrstva je tvořena hrubými větvemi a špalky, pak jemnějšími větvemi, posečenou trávou, až pak vrchní vrstva je tvořena podobně jako u varianty výše nějakým typem zeminy. Tento způsob se ale nehodí pro každou zahradu a každého zahradníka.

  Postavíme si krásný vyvýšený záhon s třemi vrstvami materiálu

  Jak už titulek napovídá, toto je náš favorit, protože na něj umíme nabídnout řešení. Tedy stručně - záhon WoodBlocX alespoň 45 cm vysoký - tuto výšku tak jako tak doporučujeme jako minimální, protože se dá při údržbě na kraji záhonu pěkně sedět - a do něj tři vrstvy materiálu.

  Jak jste již určitě pochopili z prvních dvou variant, aby záhon správně fungoval, musí být vyplněn ideálně třemi ODLIŠNÝMI vrstvami přibližně v třetinovém poměru. Každá vrstva má v záhonu své opodstatnění.

  • Na dno patří drenážní vrstva,
  • doprostřed zásobárna živin v podobě kompostu
  • a vrchní část tvoří vrstva pěstebního substrátu.

  Abychom nevymýšleli již vymyšlené a vy jste nemuseli vytvářet již vytvořené, spojili jsme se s největším českým výrobcem substrátů, firmou Agro CS, který tyto tři vrstvy má nově v nabídce. Proto není nic snazšího, než si náplň koupit u každého dobrého zahradníka již hotovou. A podle mého opravdu OBROVSKÁ výhoda této varianty je ta, že všechny tři složky jsou - na rozdíl od prvních dvou - BEZ PLEVELŮ... To opravdu oceníte během celého vegetačního období. A to plevele při dnešních zimách mají 10 měsíců v roce.

  Význam a podrobnější vysvětlení funkce takovéhoto záhonu naleznete zde.

  Logo Natura

 • Vyvýšené záhony v otázkách a odpovědích

  Vyvýšené záhony v otázkách a odpovědích:

  Pokud stále váháte, zda se vám vyplatí investovat do vyvýšených záhonů, v následujícím článku vám přinášíme odpovědi na nejčastější otázky našich (váhajících) zákazníků. 

  Obecně, vyvýšené záhony přináší celou řadu výhod, a to i v případě, že nejste vášnivými zahrádkáři. Chcete-li z vyvýšených záhonů vytěžili maximum výhod, je vhodné vzít v úvahu několik věcí ještě předtím, než je do své zahrady umístíte.

  Otázka: Kam nejlépe umístit vyvýšený záhon?

  Odpověď: Kromě bezproblémového přístup k záhonu, který by asi měl být základním předpokladem, je dobré mít vypozorováno, jak na pozemek svítí slunce. Jiné rostliny se hodí do stinných poloch, jiné na místo celodenně spalované sluncem. U záhonů na slunečných místech je potřeba počítat s častější zálivkou, takže je dobré mít v dosahu vodu na zalívání. 

  Otázka: Na jakém povrchu může vyvýšený záhon stát?

  Odpověď: Vyvýšené záhony WoodBlocX je možné umístit na jakýkoliv povrch. Na měkkém povrchu (hlína, trávník) není dokonce zapotřebí stavět žádné základy. Záhony se staví přímo na zeminu či trávu, nebo dlažbu, asfalt a beton. U tvrdých povrchů se na dno záhonu přisponkuje geotextiolie. 

  Otázka: Čím mám záhony naplnit?

  Odpověď: Opět - záleží na tom, co chcete pěstovat. Určitě se nic nezkazí použitím univerzálního pěstebního substrátu. Je ale lepší se snažit přizpůsobit speciálním požadavkům některých rostlin. 

  Vyvýšené záhony jsou obecně výbornou volbou pro pozemky s nekvalitní nebo dokonce kontaminovanou zeminou, protože si sami určujete, v čem rostliny porostou. 

  V ideálním případě by měl být vyvýšený záhon vyplněn vysoce kvalitní kompostovanou zeminou. Tato varianta je finančně dosti náročná. Proto jako ekonomické řešení lze  namíchat ornou půdu s kvalitním kompostem a v případě potřeby ji provzdušnit přimícháním písku a rašeliny. Tato kvalitní směs může tovřit jen horních zhruba 20cm hmoty, spodní část záhonu můžete vyplnit jen obyčejnou zeminou. Nicméně si pohlídejte, aby i méně kvalitní spodní vrstva byla dostatečně prodyšná a umožňovala průsak nadbytečné vody. 

  Písčité půdy mají všestranné využití. Můžete v nich bez problému pěstovat například levanduli, okrasné keře i bylinky. Pokud do horní vrstvy záhonu použijete zakoupenou zeminu namísto té, kterou nakopete na vlastní zahrádce, vyhnete se problémům s plevelem. 

  Otázka: Co mohu ve vyvýšených záhonech pěstovat?

  Odpověď: Ve vyvýšených záhonech je možné pěstovat téměř cokoliv. Většina našich zákazníků je využívá pro pěstování zeleniny a bylinek. Výška záhonu se řídí nejen potřebami rostlin (mělko nebo hluboko kořenné), ale i požadavkům vašeho těla - zejména zad. 

  Vyvýšené záhony jsou ideální pro pěstování bio-potravin, protože můžete velmi jednoduše řídit složení substrátu. Stejně tak Vám můžou ve vyvýšených záhonech bez problémů růst rododendrony a kamélie, které vyžadují kyselé půdní směsi.

  Otázka: Jak spočítám množství zeminy do svého vyvýšeného záhonu?

  Odpověď: Pokud plníte svůj vyvýšený záhon celý, tak nejjednodušším způsobem je spočítat si, kolik litrů záhon pojme - většina balení substrátů totiž používá jako jednotky litry. Tedy pronásobit si délku x šířku x výšku a jako jednotky použít decimetry (10cm).

  Otázka: Jak mám vyvýšený záhon udržovat?

  Odpověď: Dá se říci, že naše vyvýšené záhony jsou bezúdržbové. Není potřeba je nijak natírat či jinak udržovat. Dřevo bylo v průběhu jejich výroby předvrtáno a až poté bylo tlakově ošetřeno. Prověřená trvanlivost dřeva bez známek hniloby je 18 let, předpokládaná přes 20 let.

  Otázka: Mohu postavit vyvýšené záhony i na svažité zahradě?

  Odpověď: Ano! Vyvýšené záhony WoodBlocX jsou ideálním řešením právě pro šikmé zahrady. Jednotlivé záhony mohou být na zakázku navrženy tak, aby přesně kopírovaly sklon svahu. Standardní součástí dodávky jsou i ocelové hřeby, které zajišťiují stabilitu stavby i ve svahu. Tyto ocelové hřeby se zatlučou do první vrstvy stavby a tím znemožní pohyby stavby.

  Díky vyvýšeným záhonům WoodBlocX si můžete vytvářet úrodné kaskády a terasy. Stavby jsou mimořádně pevné, masivní dřevo je spojováno plastovými hmoždinkami, které vytváří pružné spoje, které odolají bočním tlakům či pohybům podkladu vlivem mrazu. 

 • Průvodce vyvýšenými záhony

  Náš průvodce vyvýšenými záhony:

  Za poslední roky jsme zrealizovali opravdu dlouhou řadu vyvýšených záhonů. Proto bychom  vám rádi na jednom místě shrnuli hlavní výhody, které vám vyvýšené záhony přinesou.

  Květiny, zeleninu i bylinky pěstujete v čerstvé půdě.

  Hodně lidí si pořizuje vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny a ovoce z důvodu snadnější údržby. Z pletí záhonů Vás nebudou bolet záda, vláha ve vyšší vrstvě substrátu vysychá pomaleji a stěna záhonu je přirozenou překážkou pro škůdce a škodiče. Nové záhony je potřeba naplnit zeminou a záleží na Vás, zda zvolíte přebytečnou zem z vlastní zahrádky, nebo si zakoupíte nový substrát. Pokud se rozhodnete pro tu druhou variantu, obdržíte vysoce kvalitní obohacenou zeminu bez plevelů a chemie. Tím získáte kontrolu nad tím, v čem vlastně své potraviny pěstujete.

  Můžete pěstovat kdekoliv. I na betonu.

  Možnost zvolit si substrát umožňuje ve vyvýšených záhonech pěstovat i rostliny, které potřebují specifickou půdu - jako například azalky, rododendrony nebo kamélie. Výška záhonu umožňuje odvod nadbytečné vody v případech, kdy máte na svém pozemku problémy s jílovitou půdou. A samozřejmě záhon můžete postavit i na betovně nebo dlažbě. Na dno se přisponkuje geotextilie, které umožní odtéci nadbytečné vodě a přitom udrží substrát na místě.

  Rozměry záhonu si zvolíte podle potřeby a účelu.

  Hloubka nebo výška vyvýšeného záhonu vychází z vaší konkrétní potřeby a účelu. Nižší vyvýšené záhony - 25 cm jsou vhodné pro rozčlenění plochy zahrady a pěstování rostlin s mělkým zakořeněním. Pokud potřebujete svou úrodu uchránit před domácími mazlíčky, pak je vhodnější varianta záhonu s výškou 45 cm. A pokud je vaším cílem pohodlný přístup a obsluha, pak doporučujeme výšku nad 45 cm. Tématem výšky záhonu se podorbněji zabýváme v tomto příspěvku. Půdorysové rozměry je možné zvolit jakékoliv v rastru 75 mm.

  Vysoce trvanlivé a netoxické materiály.

  Dřevo patří mezi nejlepší možný materiál pro výrobu vyvýšených záhonů. Na výrobu našich vyvýšených záhonů používáme dřevo nejvyšší kvality, které je dvakrát tlakově impregnováno. Druhá impregnace probíhá již ve formě předvrtaných dřevěných bloků,  takže se impregnace dostane do téměř 100 % dřeva. Dřevěné bloky nijak nelakujeme a ani to z hlediska údržby není potřeba. Dřevo časem získává přírodní šedou patinu, která si ani letech nežádá žádnou údržbu.

  Optimální hospodaření s vodou.

  Pro vyvýšené záhony postavené přímo na zemi nebo na trávě není nutné řešit žádné speciální odvodnění. Do staveb umístěných na terasách, asfaltu nebo betonu sponkujeme geotextilii, která funguje jako filtr. Pokrytí dna drenážní vrstvou štěrku nebo kamínků nemusí být na škodu, nicméně podmínka úspěšného pěstování to není.

  Vyvýšené záhony se snadno udržují bez otřeby šlapat po substrátu. Tím se zabrání udusání půdy a kořeny rostlin se mohou lépe rozvíjet a přijímají více živin. Jsou pak odolnější vůči různým škůdcům a mrazu.

 • Přestavba zahrady snadno a rychle

  Proměna zahrady za víkend? Proč ne.

  V dnešní uspěchané době se čas stal velmi drahým zbožím. Čas nad zlato, chtělo by se říci. Se stavebnicí WoodBlocX víte, že přestavba zahrady nezabere ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. Spousta práce se totiž dá udělat předem, v hlavách a na papíře. Samotné složení pak netrvá déle než několik hodin u jednotlivých záhohů nebo dnů u rozsáhlejších staveb.

  Rychlost stavby WoodBlocX

  Všechny stavby WoodBlocX jsou postaveny z maximálně 5 velikostí bloků - délky 150 - 750mm. Kombinací těchto pěti rozměrů lze postavit jakoukoliv velikost v násobcích 75mm (tloušťka stěny). Vše se spojuje hmoždinkami z recyklovaného plastu podle podrobného návodu, takže stavba postupuje velmi rychle - asi jako když dítě staví lego.

  Samotný proces plánovaní a stavby má čtyři hlavní fáze:

  Baví nás myslet za vás

  Zcela zdarma nabízíme našim zákazníkům návrhy na míru. Z vaší strany potřebujeme jen nezbytné minimum času, který strávíte tím, že na papír shrnete požadované rozměry a tvar stavby - vyvýšeného záhonu nebo čehokoliv jiného. My Vám zdarma vypracujeme nabídku včetně výkresové dokumentace.

  Snadné objednání

  V okamžiku, kdy si odsouhlasíme konečný tvar a cenu, jste schopni si Vaši zakázku objednat pouhým proklikem na námi poskytnutý odkaz. V objednávkovém formuláři si rovněž zvolíte požadovaný den pro dodání zboží. Pomocí mailu Vás pak budeme průběžně informovat o tom, kdy jsme k Vám Vaši objednávku odeslali. Také od přepravní firmy obdržíte odkaz na sledování zádilky.

  Dodání

  Vaše objednávka bude dodána na paletě. Předem obdržíte mailem návod k sestavení, krok za krokem a vrstvu po vrstvě, kus po kusu. Pokud potřebujete objednanou stavbu přemístit o místa složení do jiné části zahrady, nebude to problém. Jednotlivé bloky jsou opravdu lehké a manipulace s nimi je snadná a rychlá.

  Stavba

  Velkou část námi dodávaných sestav je možné smontovat za den, případně za víkend. Nejprve si připravte místo, kam stavbu budete chtít umístit. Zatím bez spojování položte první vrstvu stavby do roviny - ať už se jedná o vyvýšený záhon, opěrnou zídku nebo lavičku. Jakmile je toto hotovo, nasaďte hmoždinky a jednoduše pokračujte v dalších vrstvách dle pokynů. V poslední vrstvě nezapomeňte přidat rohové plechy, zaříznout vyčnívající části hmoždinek na polovinu délky a nasadit ukončující profily. Podívejte se na video a posuďte sami.

 • Plánování zahrady - postup stavby.

  Práce s WoodBlocX - základní principy

  Práce s WoodBlocX - jasně a přehledně.

 • Plánování zahrady.

  Práce s WoodBlocX - základní principy

  Práce s WoodBlocX - jasně a přehledně.

 • Na velikosti záleží - jak vybrat správnou výšku vyvýšeného záhonu?

  Na výšce záleží...

  Vyvýšené záhony nemají být pouze ozdobou zahrady. Především musejí sloužit svému účelu. Díky dlouhé životnosti se z nich stávají pomocníci na mnoho sezón. Proto je opravdu důležité, abyste si promysleli, k čemu přesně je budete využívat. A výška je jedním z hlavních parametrů. Níže jsou naše postřehy, které jsme za ta léta s vyvýšenými záhony shromáždili:

  Přechody mezi plochami: výška stěny do 25 cm

  Někteří lidé používají naše vyvýšené záhony k tomu, aby svou zahradu funkčně rozdělili na volnočasovou, většinou zatravněnou část, a užitkový prostor s vlastními záhony. WoodBlocX umožňuje postavit z dvouvrstev bloků obrubníky, které při mírném zapuštění první vrstvy jsou cca 20 cm vysoké a mohou výborně sloužit jako oddělující příčky mezi různými plochami. Obrubník nemusí bý chápán jen jako zídka, ale i jako uzavřený záhonek pro mělce kořenící rostliny, který vám umožní osvěžit prostor pestrými barvami květin.

  Zahradničení s dětmi: 35 cm

  Pokud máte malé děti a rádi byste jim vytvořili nějaký malý záhonek ve své zahradě, tak také nepotřebujete šplhat do výšky. Po našich zkušenostech se školními zahradami víme, že pro děti stačí výška 35 cm. Děti to nemají k zemi tak daleko a jejich záda nejsou ještě poznamenána nezdravými civilizačními návyky. Stačí jim jen vymezit prostor, kde se mohou realizovat.

  Škůdci si na Vás nepřijdou: 45 cm

  V mnoha zahradách mohou být problém škůdci - ať již slimáci, tak třeba domácí mazlíčci. Vyvýšený záhon 45 cm vysoký vám výrazně sníží riziko toho, že na vašich salátech si nepochutnáte vy, ale slimáci. A nebo že vám úrodu místo dešťovky zalije váš pes… Stejně tak tato výška odrazuje vyšeho pejska od hrabání.

  Šetříme naše záda: nad 45 cm

  Ani moc nezáleží na tom, kolik vám je let. Pokud strávíte hodinu v kuse setím, pletím nebo zaléváním, vaše záda se stejně ozvou. Málokdo je na tuto jednostrannou zátěž zvyklý. Kouzlo vysokých vyvýšených záhonů tkví v tom, že na záhonech můžete dělat cokoliv chcete a záda vás bolet nebudou. Dokonce se můžete na záhon posadit a některé zahradnické práce tak vykonávat v pohodlném sedu. Pokud tedy stojíte o maximální komfort, pak zvolte výšku alespoň 45 cm (výška sedáku židle), ale nebojte se jít výše. Autor tohoto článku po sestavení desítek záhonů u zákazníků zvolil pro svoji zahradu výšku 65 cm. Někteří naši zákazníci ale jdou až na 95 cm, což umožňuje záhony udržovat ve vzpřímené poloze. Pozor ale, toto není dobrá výška pro pěstování např. rajčat. Na sklizeň byste si museli vzít štafle…

  Náš konfigurátor vám umožní spočítat si cenu pro libovolnou výšku. Stačí srolovat na stránce níže, vybrat si preferovaný tvar a zvolit si rozměry.

1-18 of 30

Stránka:
 1. 1
 2. 2