WoodBlocX CZ

Vyvýšené záhony, opěrné zídky a posezení na míru.

 • Co dělat v dubnu?

  Duben - práce v plném proudu

  Tulipány, narcisy i zlatý déšť zaručeně věstí duben.  I přes aprílové počasí je jaro plně tady a s ním i nekončící zahradnická práce. Dokonce i doma můžeme právě teď přesazovat pokojové i balkonové rostliny.

  Na plné pecky

  Letošní mrazíky sice nástup jara přibrzdily, ale předpověď slibuje, že po prvním aprílu vše začne bežet velmi rychle. Brzy se začnou objevovat škůdci, a proto není na škodu opatřit si účinné pasti nebo přípravky proti nim bojující. Odstraníme i zazimování nádrží a sudů, které budou v dalších měsících velmi využívaná a rovnou (obzvláště, bylo-li sucho) řádně zavlažíme. Je také třeba mít zásobu hnojiva a v dubnu přihnojit letničky. Pokud sami kompostujeme, hrubé části, které neprošly sítem buď opakovaně zkompostujeme, nebo je použijeme jako mulč pod keře.

  Práce na zahradě - začíná příjemný maraton

  Pokud někdo zaspal, začátkem dubna je ještě možné zasadit česnek. Jinak se ale na záhony právě teď vysazuje téměř všechna zelenina, včetně sazenic salátu a brokolice, také mrkev, červená řepa, brambory, křen nebo hrášek. Pokud jste si předpěstovali rajčata, můžete je zasadit do skleníku. Zasévat můžete také letničky, chrpu, krásenky, lichořeřišnici, měsíček, slunečnice i okrasné dýně. V dubnu je také ideální čas k domácímu předpěstování vodních melounů, okurek a dýní.

  Trávník je zahradnickou disciplínou sám o sobě. Nyní musíme letos poprvé posekat, prokypřit - ideálně vertikutátorem, zasít trávu tam, kde jsou po zimě prázdné plochy a pro ty, kteří trávník teprve chystají, právě teď je ten pravý čas jej založit.

  V první půli dubna je vhodné provést první řez růží a do konce dubna ukončit sadbu ovocných i ostatních dřevin.

  Co bychom měli udělat:

  • poslední možnost zasadit česnek
  • sázet zeleninu na záhony
  • provézt řez růží
  • zasít letničky
  • provzdušnit a posekat trávník

  A máme-li málo, můžeme:

  • zavlažit zahradu
  • zakročit proti plevelu a škůdcům
  • vysadit poslední dřeviny
  • předpěstovat doma melouny, okurky a dýně
  • přihnojit letničky
 • Na jaro karanténa neplatí!

  Celostátní karanténa se netýká ani internetových obchodů, ani prodejců zahradnických potřeb.

  V pátek nám sice oficiálně začná jaro, ale místo těšení se na něj má většina národa jiné starosti. A to není dobře.
  Přesto věříme, že nepodléháte trudomyslnosti. Pokud ano, zkuste si zazpívat píseň proti trudomyslnosti.

  Nebo si udělejte radost vyvýšeným záhonem, opěrnou zídkou či lavičkou.
  My pokračujeme bez omezení.
  Naše sestavy si můžete vybrat z pohodlí domova a před dveře vám je přiveze přepravní služba.

  Fungují i prodejci zahradních potřeb, takže se nemusíte bát, že byste neměli záhon čím osázet. Dle vyhlášení vlády od 16. března 2020, 00.00 hod. se zákaz maloobchodního prodeje zboží a služeb nevztahuje také na prodej zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby.

  Takže hlavu vzhůru, přežili jsme horší věci. Buďte ohleduplní vůči okolí, zbytečně se nesdružujte, držte se aspoň 2 metry od ostatních, myjte si ruce a za pár týdnů bude vše zase v normálu. Nebo si na to aspoň zvykneme :-).

  Pokud se nás chcete na cokoliv zeptat, volejte +420 606 642 404 nebo pište na jaroslav@woodblocx.cz. 

  Hezké jaro přeje WoodBlocX tým

 • Veletrh For Garden - Praha Letňany se přesouvá na květen!

  Největší veletrh pro budovatele zahrádek a zahrad se blíží!

  A tak jako každý rok nebudeme chybět. Stáhněte si vstupenku zdarma a řijďte načerpat inspiraci pro zútulňování vašich zahrádek a zahrad. Jsme tradičně v Hala 1 - stánek 1A02. Těšíme se na vás.

  Termín ještě díky situaci kolem COVID není určen, ale pravděpodobně to bude v první polovině května.

  Budeme vás průběžně informovat.

 • Jarní soutěž o záhon za 10 000 Kč!

  Jarní soutěž o záhon v hodnotě 10 000 Kč včetně náplně z 3-vrstvého systému od Agro NATURA!

  Jaro už nesměle nakukuje do dveří, takže je čas mu ty dveře otevřít. Proto jsme se rozhodli podpořit jednoho z vás vyvýšeným záhonem včetně profi sady substrátu, živin a drenáže Agro NATURA. Další dva dostanou ceny v hodnotě 2 000 Kč a 1 000 Kč, také ze sortimentu značky Agro NATURA. Sortiment Agro NATURA totiž stejně jako naše záhony respektuje pravidla ekologického zemědělství. Všichni tři obdarovaní tak budou podpořeni ve snaze sami si vypěstovat úrodu v bez chemie.

  Na výběr bude ze tří variant - obdélníkový záhon, rohová bylinková zahrádka nebo osmistranný vyvýšený záhon.

  Co udělat pro to, abyste vyhráli záhon včetně třívrstvé náplně nebo balíček ze sortimentu Agro NATURA?

  Soutěž probíhá v období od 5. - 7. 4. Účastnit se jí mohou všichni, kdo jsou na www.woodblocx.cz registrovaní k odběru newsletteru. Pokud tedy registrovaní nejste, můžete tak učinit ZDE. Poté přejděte na náš facebookový profil a do komentáře k příspěvku na tuto soutěž napište, který ze tří nabízených záhonů byste chtěli. To jsou povinné kroky. Dálě budeme moc rádi, když tento příspěvěk bude sdílet. Výherce jsme původně měli losovat na veletrhu For Garden v sobotu 28. 3. 2020. Protože se ale veletrh z důvodu COVID v lepším případě odkládá, proběhne losování dne 8. 4. 2020 v naší kanceláři.

  Pravidla soutěže - shrnutí:

  1) Pokud již nejste, zaregistrujte se do našeho newsletteru ZDE.
  2) Do komentáře na našem facebookovém profilu napište, kterou ze tří možností vyvýšeného záhonu WoodBlocX byste chtěli.
  3) Sdílejte příspěvěk na vašem profilu (nepovinné).
  Výherce budeme informovat mailem. Výhry přepravní společnost doručí až domů. Pokud nám oslovení výherci do třech dnů nepotvrdí zájem o převzetí výhry, budeme kontaktovat náhradníky.

  1. cena: Jeden z těchto tří záhonů můžete mít brzy doma.

 • Co dělat v březnu?

  Březen - jaro je tady

  V březnu se začíná jaro ozývat prvními jarními květinami. Sněženky, krokusy i další rostliny na zahradě se začínají pod vlivem teplých jarních paprsků probouzet k životu. Začíná vylézat česnek zasazený koncem podzimu. Zkrátka zahrada začíná ožívat životem a nám začíná přijemný čas zahradničení v plné parádě! Další sezóna je tady a nemůžeme zaspat její začátek.

  Zahrádkář v březnu začíná opravdu zahradničit

  Právě nyní začíná ten pravý čas na výsev většiny semínek na parapet. Na začátku měsíce je nejvyšší čas na papriky - s těmi jsme mohli začít už v únoru, dále brokolice, v druhé polovině také rajčata.  A protože budeme hlavně zasívat už na zahradě, je třeba si připravit k ruce plán výsevu, který jsme si připravili v zimě. Řídíme se výsevem podle tratí (psali jsme zde) a zároveň je dobré vědět co s čím je vhodné pěstovat (psali jsme zde).

  Čím začít?

  Když pominou mrazy, je vhodná doba odstanit ze záhonů všechny ochrané fólie, chvojí i další materiály, kterými jsme je chránili před námrazou. Pokud byla zima suchá, zalijeme řádně všechny stálezelené listnáče a neopadavé jehličnany. V březnu je také nutné sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem.

  Když je zem po zimě ještě vlhká, ale již prohřátá sluncem, můžeme záhony s trvalkami pokrýt mulčem. Zlehka prokypříme a přihnojíme jahodníky. V druhé polovině března vyséváme na venkovní záhony mrkev, ředkvičky, špenát, petržel, raný salát, hrách, kopr a můžeme i cibuli a jarní česnek.

  Pokud máte v plánu založit živý plot a nestihli jste jej vysadit na podzim, nyní je na to také vhodná doba. Stejně tak můžete vysazovat ovocné stromy a keře. Na konci měsíce, pokud je dobré počasí, lze vysadit na zahradu okrasné trvalky kvetoucí v létě a vytrvalé bylinky.

  Co bychom měli udělat:

  • odstranit ochrané fólie
  • začít vysévat další semínka na parapet
  • sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem
  • přihnojit jahodníky
  • sázet ovocné stromy a keře
  • začít vysazovat zeleninové záhony

  A máme-li málo, můžeme:

  • zalévat stromky (pokud byla suchá zima)
  • trvalky pokrýt mulčem
  • vysadit živý plot
  • začít sázet okrasné trvalky a bylinky
  • vysazovat okrasné listnáče
 • Co dělat v únoru

  Únor - jaro se blíží!

  Únor je sice poslední zimní měsíc, avšak bývá nejchladnější. Pro zahrádkáře to znamená, že na zahradě jako takové moc práce ještě není. Přestože krmítko za oknem je stále plně využívané (protože ho vzorně doplňujeme) a příroda většinou ještě odpočívá, jaro už o sobě může dávat vědět prvními jarními květy.

  Zahrádkář v únoru zahradničí spíše doma

  Pokud máte v plánu pěstovat si úrodu od semínek, pomalu přichází čas na zasetí paprik a další zeleniny či květin. Chcete-li zakládat úrodu až koupenými sazenicemi, máte ještě čas. V každém případě můžete za vhodného počasí provádět udržovací práce na zahradě nebo kontrolovat zazimovaná semínka a cibulky.

  Práce na zahradě - začínáme pozvolna

  Jsme-li kromě zelinářů i ovocnáři a stromů máme více, je možné pokračovat s jejich řezem, abychom to do konce vegetačního v klidu stihli. Pokud není sních a nemrzne, je vhodné stromy průběžně zalívat.

  Pokud je dlouhodobě nad nulou, můžeme si do záhonů zasít mrkev a jinou kořenovou zeleninu. Stejně tak do venkovního studeného pařeniště můžeme vysít první úrodu ředkviček.

  Leží-li na zahradě sněhová přikrývka, prohrnujeme si cestičky a sníh přihazujeme ke stromům. Také v tomto období nezapomínáme na doplňování krmítka. Nadále kontrolujeme zazimování. Okrasné trávy  a bambusy, které jsme si na zimu svázali nyní seřízneme u země.

  Co bychom měli udělat:

  • začít doma vysévat semínka
  • seříznout odolné trávy a bambusy
  • přihnojit okrasné rostliny
  • pokračovat s průřezy ovocných stromů
  • doplňovat krmítka a lojové koule

  A máme-li málo, můžeme:

  • zalívat stromky (pokud není sníh a nemrzne)
  • proházet kompost
  • prořezat keře angreštu a rybízu
  • vyčistit nepřenosé nádrže na vodu
  • studovat odborné knihy a internet
 • Co dělat v lednu

  Leden - zahrada spí

  Leden není úplně typický zahrádkářský měsíc. Začátek roku je spíš takový lyžovací nebo ho trávit doma u kamen či ústředního topení… V lepším případě za oknem zahrada přikrytá sněhem, v horším bez sněhu přikrytá mlhavou dekou. Nicméně všude ticho a klid, většina zpěváčků v teplých krajích. Kdyby nepřilétla sýkorka do krmítka na terase, člověk by řekl, že se zastavil čas. Příroda odpočívá nabírá sílu na další sezónu.

  Zahrádkář v lednu... také odpočívá

  Zahrádkáři je nejlépe v křesle s dobrou knihou. Pokud se ale někdo po hektickém období Vánoc už začíná těšit na jaro, určitě nemusí sedět s rukama v klíně. 

  Práce na zahradě - spíše udržovat a opravovat

  Kromě udržovacích venkovních prací typu oprava plotu nebo průběžného odstraňování odumřelých částí rostlin je dobré začít řešit osevní plány (psali jsme zde a zde). Plánování sadby se samozřejmě neobejde bez evidence co na jakém záhonu v minulosti rostlo. Jinak budeme těžko dodržovat posloupnost výsadby podle tratí (psali jsme zde).

  Měli bychom začít přemýšlet, zda se na jaře spolehneme na koupené sazeničky nebo si je ze semínek vypěstujeme sami. Ve druhém případě je čas na nákup semínek. Na parapet si dokonce můžeme zasít bylinky - řeřichu a třeba pažitku.

  Důležité je také zkontrolovat zazimování záhonů i stromků. Pokud není sníh a nemrzne, určitě je dobré zahradu včetně stromů průběžně zalívat. Absence sněhu zvyšuje nároky na zazimování. Sníh dodává nejen vláhu, ale i izoluje. Pokud sluníčko začne vytahovat první výhonky trvalek, zamáčkneme je zpátky, mají ještě čas. Citlivé keře a stromy zase můžeme proti holomrazům ochránit netkanou nebo jutovou textilií.

  Určitě zkontrolujeme nářadí, nabrousíme nůžky, rýč, nože a dokoupíme chybějící.

  A protože je období vegetačního klidu v plném proudu, můžeme provádět řez dřevin. To se týká především bobulovin a jádrovin, které je možné řezat v průběhu celé doby vegetačního klidu. Peckoviny pak řežeme v předjaří, a to až do doby květu.

  Co bychom měli udělat:

  • zkontrolovat a doplnit nářadí
  • plánovat osevní plány
  • nakoupit semínka
  • domě můžeme celoročně sít bylinky
  • doplňovat krmítka a lojové koule

  A máme-li málo, můžeme:

  • zalívat stromky (pokud není sníh a nemrzne)
  • začít s řezem bobulovin a jádrovin, případně okrasných keřů
  • prohnat vánoční stromeček drtičkou větví a získat super mulč
  • studovat odborné knihy a internet
  • jet si zalyžovat 
 • Osevní plány - kdy co?

  Jak využít prostor a čas

  V minulém příspěvku jsme se věnovali co s čím pěstovat a nepěstovat, aby byla úroda co největší. Nyní se podívejme na to, jak v rámci jedné vegetační sezony ze záhonu dostat maximum. Každá plodina potřebuje totiž různě dlouhou dobu k odevzdání úrody a současně každé plodině vyhovuje k výsevu jiný čas. Pokud se takto naučíte přemýšlet a kombinovat, zvýší se vám sklizeň na záhonech několikanásobně a naučíte se využívat pěstovat plodiny, které jste možná ještě nepěstovali. Opět - toto není striktní návod, spíše vás chceme inspirovat k určitému způsobu pěstování.

  Trocha teorie: předplodiny a ty další.

  Plodiny dělíme na předplodiny, hlavní plodiny, následné plodiny a meziplodiny.

  Předplodiny mají krátkou vegetační dobu růstu a zrání. Vyhovuje jim také kratší den a delší noc. Patří sem zejména ředkvičky, raná kapusta, rané kedlubny, hlávkový salát, špenát a hrách. Sklízíme koncem jara - v květnu, nejpozději v červnu.

  Hlavní plodiny na záhonech rostou nejdelší část vegetačního období. Patří mezi ně okurky, rajčata, celer, sladká kukuřice, mrkev, petržel, pastiňák, brambory a květák. Některé z nich se vysévají bez předchozího výsevu - například petržel, mrkev nebo pastiňák.

  Následné plodiny, jak název napovídá, vyséváme po sklizni hlavní plodiny. Tyto plodiny mívají kratší vegetační dobu a sklízíme je obvykle na podzim. Patří sem pozdní kedlubny,  pekingské zelí. Některé ale můžeme sklízet přes zimu nebo až na jaře dalšího roku - jako zimní salát, pórek, špenát nebo růžičkovou kapustu.

  Meziplodiny mají kratší dobu růstu. Pěstujeme je současně s hlavními plodinami, které sklízíme později. Meziplodiny se sklízí dříve z toho důvodu, že mezitím hlavní plodiny vyrostou také do šířky a mohly by meziplodiny omezovat v růstu. 

  Příklady hlavní plodina - meziplodina

  Jako meziplodinu s hlavní plodinou je osvědčené pěstovat: 

  • kedlubny - rajčata
  • mrkev - pórek
  • salát - celer
  • okurky a růžičkovou kapustou
  • raný salát - červená řepa
  • rané kedlubny - mrkev - špenát
  • hrách - růžičková kapusta
  • kedlubny - ledový salát - ředkev
  • raný salát - květák - pórek
  • jarní špenát - rajčata - zimní salát
  • ředkvičky - okurka nakládačka - česnek

  A na co si dát pozor?

  Podobných kombinací je mnoho, ale ne nekonečně. Některé plodiny se ale naopak nesnášejí - psali jsme již v příspěvku "co s čím". Jednak na sebe mohou přenášet choroby a škůdce a nebo se brzdit v růstu. Vyvyrovat bychom se měli například  fazole - cibule - hrachu. Rajčata určitě nepěstujeme vedle brambor kvůli plísni bramborové.

  Na závěr vám popřejeme hodně pěstitelských úspěchů v nadcházející sezoně. Sice je leden, ale již je určitě čas začít nakupovat semínka, abyste měli v sezóně hodně hlavních plodin, předplodin, meziplodin i následných plodin :-). A samozřejmě je potřeba si na to pořídit pořádné záhony, třeba ty naše, WoodBlocX.

 • Osevní plány - co s čím?

  Chytré pěstování

  Cílem většiny zahradníků je co nejvíce úrody za co nejméně práce na co nejmenší ploše. Pokud se člověk chce zahradničením bavit a není vyloženě masochista, chce to používat fištróna. 

  O pěstování podle tratí jsme psali v předchozím příspěvku. Stručně - maximalizujeme sklizeň tím, že plodinám přirozeně dopřáváme zeminu podle jejich specifických požadavků. Nyní se ale podívejme na to, jak využít toho, že některé plodiny v kontaktu s jinými plodí lépe, než bez nich.

  Synergie - různé plodiny na stejném záhonu

  Dalším krokem je využít přírodní a přirozené procesy a pěstovat rostliny podle toho, kdy se jim nejlépe daří, a využít jejich snášenlivosti nebo naopak nesnášenlivosti s jinými plodinami. Právě v tom je ukrytý obrovský potenciál. Rostliny totiž vylučují do půdy a ovzduší určité látky, které ovlivňují růst sousedních rostlin i následující rostlinnou kulturu. Konec konců, synergie v matematickém vzorci znamená, že 1+1 je větší, než 2 ...

  Úplně základní věc, kterou asi vědí všichni zahrádkáři, je nepěstovat opakovaně pěstování stejné plodiny na stejném záhonu. 

  Vyšší úroveň tohoto je znát vzájemné vztahy rostlin, které chceme zasadit současně na stejném záhonu. 

  Uvedeme několik příkladů. Nejedná se o striktní pěstitelské návody, spíš vás chceme inspirovat k zamyšlení a vyzkoušení vhodných kombinací i ve svých zahrádkách. 

  Vhodné kombinace:

  • Pažitka je vhodná na pěstování s mrkví i cibulí.
  • Kukuřice a popínavé fazole - fazole se může pnout a kukuřice ocení  dusíkaté živiny dodávané bakteriemi žijící v hlízkách kořenů fazole.
  • Silně aromatický celer bulvový vysadíme mezi košťáloviny.
  • Česnek zvyšuje odolnost mnoha rostlin a chrání je před houbovými nemocemi (salát, mrkev, rajčata, okurky, jahody).
  • Zelí se má rádo s rajčaty, kopr s mrkví.

  Nevhodné kombinace:

  • Cibule a česnek se nemají rády s luštěninami a košťálovinami. Okurky zase se ředkvičkami a rajčata s bramborami.
  • Saláty není dobré kombinovat s celerem nebo petrželí.
  • Obecně nepěstujeme po sobě plodiny ze stejné čeledi. Tedy řepa a špenát, kedluben a květák, kapusta a růžičková kapusta. 
  • A třeba taková mrkev se kamarádí téměř se každým...

  Ochranná funkce bylinek

  Naopak výborné je použít bylinky jako biologickou ochranu zeleniny. Ty prospívají tím, že svými silicemi odpuzují škůdce. Některé dokonce zvyšují úrodu a zlepšují chuť zeleniny.

  • Voňavá levandule odpuzuje mšice od růží. Sázíme ji také tam, kde se chceme zbavit mravenců.
  • Máta díky intenzivní vůni působí proti mšicím. Chrání zeleninu i před dřepčíky. Máta peprná dokonce zlepšuje chuť rajčat.
  • Tymián zasazený jako obruba květinového nebo zeleninového záhonu odradí slimáky a plže (to ale neznamená, že je 100% zastaví...).
  • Pažitka je vhodná na pěstování s mrkví a cibulí, košťálovinami, salátem, okurkami a celerem.
  • Bazalku vysazujeme (a konec konců i jíme) s rajčaty. Zlepšuje jejich růst i chuť, odpuzuje komáry a mušky. Příznivě ovlivňuje i cukety a okurky.
  • Měsíček lékařský odpuzuje mšice, housenky, slimáky i mravence a zároveň chrání sousední rostliny před háďátky.
 • Pěstování podle tratí

  Co to je trať v zahradnickém žargonu?

  V přesném slova smyslu je to zahradnický pojem označující, kdy byl záhon naposledy vyhnojen čerstvým hnojem. V širším kontextu nám určuje “vyčerpanost” zeminy či substrátu. 

  Jaký to má vliv na pěstování?

  Některé plodiny mají rády čerstvou půdu plnou živin, jiné potřebují pauzu - rok či dva (druhé a třetí tratě). Z toho vyplývá, že ideální je zahradničit s více záhony najednou, abyste mohli využívat  všechny tratě současně a pěstovat všechny druhy zeleniny každý rok.

  První trať

  Záhon byl na podzim vyhnojen hnojem nebo kompostem a ideálně zamulčován slámou nebo štěpkou. Díky mulči půda nevysychá, nerostou plevele a probíhá nadále “kompostovací” proces organických zbytků.  Na jaro máme tak připravený záhony pro rostliny potřebující hodně dusíku a zvládající i ne zcela rozložené organické hnojení. 

  Které plodiny mají rády první trať:

  Typicky prvotraťové jsou brambory, dýně nebo cuketa.

  Dále určitě celer, patisony, salátové okurky, lilek, zelí, kapusta, květák, růžičková kapusta, čínské zelí, pórek. 

  Samostatnou kapitolou jsou rajčata. Kromě "silné" půdy vyžadují pravidelnou zálivku (jinak začnou praskat) ke kořenům, ne na listy (jinak chytnou plíseň).

  Druhá trať

  Půda druhé trati je ještě velmi výživná, ale má již jinou strukturu. Všechny organické zbytky se změnily v humus a ubyl dusík. Obecně to je dobré pro kořenové zeleniny.

  Druhou trať ocení tyto plodiny:

  Obecně kořenová zelenina. Tedy mrkev, petržel, pastinák, ředkvička, ředkev, červená řepa, černý kořen, křen.

  Dále pěstujeme brokolici, kadeřávek, kedlubny, salát ledový, špenát, fenykl, petržel, čekanku, cibule, pažitka, cukrovou kukuřice, paprika, melouny, okurky nakládačky, bob, fazol tyčkový a česnek.

  Třetí trať

  Půda již úplně orazila od náporu živin a obecně pěstujeme ty rostliny, které dusíku nepotřebují tolik nebo si ho umí vyrobit samy. Vhodnost plodin podle tratí není úplně dogmatická, může pochopitelně docházet k překrývání. Záleží také na kvalitě prvního vyhnojení a obecných vlastnostech půdy. 

  Plodiny vhodné pro třetí trať:

  Fazol keříčkový, hrách, ředkvičky, mrkev, špenát, salát hlávkový a trhací, polníček, bylinky na koření, zelené hnojení, jahodník, chřest (víceleté kultury). 

  Dále můžeme nadále sít některou zeleninu druhé tratě, jako je mrkev, ředkvičky, špenát, cibule, fazol tyčkový a česnek.

  U česneku pozor, neměl by se kvůli šíření chorob na jednom místě pěstovat aspoň 5 let.

  A po sklizni třetí tratě nezapomene na zimu záhon zase vyhnojit…

 • Pěstujme doma!

  Proč? Protože to má smysl.

  Děláme záhony už nějaký ten rok a člověk si tak některých věcí všímá více. Proto mě velmi zaujal tento článek, který mi mluví z duše. Hlavní sdělení chápu jako “návrat k přírodě a moudrosti našich předků”. Nebo také možná “uměřenost a selský rozum”. Na první pohled nic objevného. Na druhý pohled mi ale došlo, že pro velmi mnoho lidí je to jen abstraktní fráze…

  "Domácí" je více než BIO. Domácí zelenina nemusí totiž cestovat.

  Naše podnikání, tedy prodej (zejména) vyvýšených záhonů, vlastně vzniklo ze stejného popudu. Po nastěhování do dlouho plánovaného vlastního domu jsem měl jasno v tom, že budu mít “domácí” rajčata, jahody, bylinky a další zeleninu. Tak jsem to znal z dětství. Obzvláště babička s dědou z Pošumaví měli kromě sadu, zeleninové zahrádky a záhumenky na brambory ještě tu více a tu méně domácího zvířectva. Zásobárna pro všežravce. Minimálně tři čtvrtiny jejich spotřeby jídla cestovalo na stůl maximálně 1 kilometr. A samozřejmě zásobovali i nás, do města. To už ale bylo kilometrů osm… I tak, pořád dobrý. A to i ve srovnání s BIO potravinami, které toto o sobě málokdy mohou říct.

  Zdravý rozum především.

  Ale zpět k onomu článku. Líbí se mi autorky přístup. Ani hystericky zelená a cokoliv-ariánská (byť možná trocha té hysterie je na místě), ani cynicky popíračská. V zásadě říká, že všeho s mírou a rozumem. Kdyby celá planeta přešla na veganství či jiné formy bezmasé stravy, nebylo by to pro ni o nic lepší, než kdybychom se živili jen masem. Obojí porušuje rovnováhu. Mnohem větší problém jsou stravovací módní vlny, kdy prudce roste poptávka po určitých komoditách, které pak monokulturně pustoší části planety. Mnozí asi viděli žluté Trabanty mezi doutnajícími budoucími plantážemi palmy olejné v Indonésii. Víme, jak a proč vznikl pojem banánová republika. Relativně nový fenomén je avokádová mafie v Mexiku. Žluté lány řepky u nás. A tak dále. Neméně špatné je to, že potraviny cestují na stoly spotřebitelů přes půlku zeměkoule. Uhlíková stopa jak hrom. Milovníci exotického ovoce by se mohli alespoň řídit tím, zda se k nám dostalo z Peru nebo “jenom” ze Španělska. A musíme v zimě jíst jahody nebo borůvky? Neudělá dětem stejnou radost nakrájené a třeba i oloupané jablíčko? Maruška a dvanáct měsíčků je myslím hezký příklad toho, co si o tomto mysleli naši předkové.

  I jeden malý záhon umí udělat slušnou muziku. A příklady táhnou.

  Pointa? Snažme se co nejvíce potravin vypěstovat doma nebo kupovat lokálně. Nevolám po tom se vrátit zpět do jeskyní a zemljanek. Ale kdyby všichni, kdo mají na zahrádce nebo terase místo aspoň dva metry čtvereční, si pořídili jeden záhonek, mohou si vypěstovat poměrně hodně zeleniny. Stačí si trochu nastudovat něco o osevních postupech nebo pěstování ve třech tratích. Díky tomu pak lze na jednom záhonu za rok stihnout až tři sklizně mnoha druhů zeleniny. Díky využití znalostí o prospěšných kombinacích souběžného pěstování plodin, náročnosti různé zeleniny na živiny a různé délky vegetace rostlin lze i na malé ploše průběžně sklízet od jara do zimy.

  V dalších příspěvcích se tématu co kdy a jak pěstovat budeme věnovat podrobněji.

 • Stavba WoodBlocX mimo sezónu

  Stavba staveb WoodBlocX na podzim a v zimě

  Ne, nebojte se. Nenavrhujeme vám, abyste šli v mrazu na zahradu a stavěli tam vyvýšené záhony. Pokud však chcete mít vše připravené na jaro, nyní je ideální čas na to si vše naplánovat. Na jaře pak můžete sázet sazeničky a sít semínka do již připravených záhonů. Vyvýšené záhony WoodBlocX jsou ideální k pěstování vlastní zeleniny. Výšku záhonu si můžete přizpůsobit vašim požadavkům, a to vám usnadní nejen sázení a pěstování, ale také plení a hnojení. V neposlední řadě vaše úroda bude lépe chráněna před škůdci a domácími mazlíčky. Bohatší úrodu budete mít díky tomu, že ve vyvýšených záhonech se ohřeje zem rychleji, než v normálním záhoně a vegetační sezóna tak začíná dříve.

  Plánování s předstihem

  Sledujte předpověď - stavby WoodBlocX je lepší stavět za pěkného počasí, ideálně v době, kdy půda není moc mokrá. Naše sestavy je možné stavět přímo na hlínu či trávu, pokud je však zem podmáčená, bude se během stavby lepit a nebude to nic moc příjemného.

  Záhony pochopitelně stavte na slunných místech, protože sluneční svit má přímý vliv na vaši úrodu a pěstitelské úspěchy. 

  Zvažte použití kvalitního substrátu spíše než obyčejné zeminy. Profesionální substrát bývá vzdušnější, propojený a bez plevelů. Od výšky záhonu 45cm je dobré již vrstvit, tedy začít drenážní vrstvou, pak kompost a nakonec substrát - viz náš předchozí příspěvek. Množství si můžete jednoduše vypočítat: délka x šířka x výška. Pokud budete zadávat rozměry v decimentrech, bude výsledek v litrech.

  Stavba

  Společně se stavebnicí WoodBlocX vám mailem zašleme také podrobný návod na sestavení právě Vaší konkrétní sestavy. Držte se instrukcí a budete mít hotovo raz dva. Pokud přesto potřebujete pomoc, můžete se podívat na instruktážní vide zde, nebo nás kontaktujte přímo na tel. +420 606 642 404.

  Jakými plodinami mohu zahájit sezónu?

  Koncem února, pokud je zima již na ústupu, můžete do pařeniště či fóliovníku vysévat karotku, ředkvičku, bazalku, a sázet předpěstovaný raný salát.  Od března se pak na venkovní záhony vysévá mrkev a ředkvičky, petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr. Klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazovat již lze cibuli sazečku a česnek.

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

 • Nejprodávanější stavby v roce 2019

  Nejprodávanější stavby v 2019

  Nejprodávanější stavby v roce 2019

  Naše nabídka vyvýšených záhonů zahrnuje všechny možné velikosti a tvary, klasickými obdélníky a čtverci počínaje a kruhy konče. Zákazníci na našem systému oceňují zejména je variabilitu a jednoduché sestavení, dlouhou životnost a v neposlední řadě i přírodní design. Zde je několik ukázek nejprodávanějších sestav za rok 2019.

  Obdélníkové vyvýšené záhony

  Díky svému jednoduchému a nadčasovému tvaru se dřevěné obdélníkové vyvýšené záhony hodí do každého typu zahrady a ke každému typu domu. Dobře se vyjímají u moderního domu i u statku, u zdí i u plotu, ale i na volném ploše. Stavba z bloků je velmi pevná a odolná, a rozdíl od jiných dřevěných alternativ se deformuje. 

  Nejprodávanější záhony:

  Nejprodávanější vyvýšený záhon 2,25 x 1,125 x 0,45m

  Velký vyvýšený záhon 3,0 x 1,125 x 0,45m

  Vysoký vvýšený záhon 1,875 x 1,125 x 0,65m

  Kruhové a vícestranné vyvýšené záhony

  Na horní příčce našeho žebříčku bestsellerů jsou i vyvýšené záhony s nepravými úhly. Nabízí spoustu prostoru k pěstování, jsou velmi dobře přístupné a nabízí tak ideální řešení pro každého, kdo hledá něco odlišného.

  Nejprodávanější záhony:

  Rohový vyvýšený záhon "Diamant" 1,5 x 1,5 x 0,45m

  Nejprodávanější kruhový vyvýšený záhon 1,23 x 0,35m

  Osmistranný dvouúrovňový vyvýšený záhon 2,548 x 1,524 x 0,55m

  Nízké záhony 

  Ne každý chce klasický vyvýšený záhon. Někdo hledá spíše nenápadné prostorové oddělení různých částí zahrady - ať už pro pěstování zeleniny, ovoce, nebo květin či keřů. Nízké záhony jsou ideální k pěstování drobného ovoce, jako jsou třeba maliny, ostružiny, borůvky.

  Nejprodávanější záhony:

  Nízký záhon 1,875 x 1,125 x 0,25m

  Rohová bylinková zahrádka 1,5 x 0,75 x 0,35m

  Extra velký vyvýšený záhon 6,0 x 1,5 x 0,35m

  Krátké a úzké vyvýšené záhony

  Ne každá zahrada je velká. Některá je menší, a některá úplně malá. Ceny pozemků stoupají a zahrady se úměrně tomu zmenšují. To, že máte malou zahradu, ale neznamená, že nemůže být stylová. I na malém prostoru můžete vytvořit něco jedinečného a krásného, ať už třeba ovocně-zeleninový záhon, nebo třeba venkovní odpočinkový  prostor. Naše úzké vyvýšené záhony mohou být využity jako truhlíky, nebo můžete použít tvary písmene L a pomocí stupňovitého členění vytvořit útulné zákoutí. 

  Nejprodávanější záhony:

  Malý vyvýšený záhon 0,9 x 0,45 x 0,45m

  Vyvýšený záhon 1,5 x 0,75 x 0,45 m

  Čtvrtkruhový rohový vysoký záhon 0,975 x 0,975 x 0,55m

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

 • Plánování zahrady na rok 2020

  Plánování zahrady

  Využili jsme možnost oslovit zahradního architekta a zahradnického bloggera (a také spokojeného majitele záhonů WoodBlocX) Roba Smithe, aby se s námi podělil o tipy pro plánování zahrady na rok 2020. Jsme rádi, že nezklamal.

  Možná, že to zní zvláštně, ale zima je to nejlepší období pro plánování zahrady. Nerozptylujete se péčí o rostliny a vaši zahradu vidíte nahou, v té nejzákladnější podobě, včetně všech jejích tvarů a nerovností. A protože máte ještě v paměti, jak to vypadá v plném květu, lépe se v tomto “nahém” období rozhodnete, co kam a jak postavit. Pokud veškeré plánování stihnete přes zimu, na jaře budete mít náskok a zbyde vám více času na setí a osazování.

  Plánování zahrady

  Několik tipů pro plánování zahrady

  • Napište si seznam všeho, co plánujete pěstovat.
  • Ideálně si udělejte plánek každého záhonku a připravte si štítky s názvy rostlin.
  • Začněte si objednávat semínka nyní, hezky z pohodlí domova. Určitě máte nyní více času na prohlížení internetu a katalogů. 
  • Záhony klidně naplňte zeminou již nyní. Zemina se totiž přes zimu usadí a klesne. Na jaře pak budete moci ještě před zasetím prvních semínek doplnit zbývající substrát.
  • Přidejte do záhonů hnůj či kompost, do jara si “orazí” a na jaře bude připraven na nové rostliny. Pozor ale, pro plodiny druhé či třetí tratě, jako například mrkev či pastiňák, není hnojení vhodné.
  • Zima je vhodným obdobím pro údržbu cestiček, plotů, či přístřešků. Pokud nemrzne, můžete natírat nebo opravovat vše, co je potřeba.

  Naplánujte si zahradu s naším konfigurátorem zdarma

  Náš bezplatný online konfigurátor vám usnadní plánování vaší zahrady. Pokud máte přání, se kterými si nevíte rady, obraťte se na nás. Zdarma (a rádi) vám navrhneme stavby podle vašich představ tak, aby vám skvěle zapadly do vaší zahrady. Je na vás, chcete-li řešit nevyužitá zákoutí, nové záhony, zpřístupnění svahu schody, či postavit nové sezení. 

  Naše stavby již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Vyvýšené záhony a květináče představují ekologickou, odolnou, trvanlivou a krásnou alternativu k železničním pražcům či dřevěným prknům. Náš jedinečný systém lze využít i k tvorbě rybníčků, schodů, opěrných zdí či laviček.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Květináče a truhlíky

  Květináče

  Naše sestavy jsou ideálním řešením na terasy, příjezdové cesty i balkony. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitní severské borovice, a jsou tlakově impregnovány, což zaručuje jejich odolnost a dlouhou životnost.

  Pokud nejste fanoušek plastů, stavebnice WoodBlocX jsou pro vás ideálním řešením. Vypadají skvěle i vedle keramických květináčů. Zde je šest důvodů, proč si zvolit právě sestavy WoodBlocX.

  Udělají dojem

  Vstupní branka lemovaná po obou stranách květináči se určitě postará o příjemné přivítání. Osadit je můžete třeba kroucenými vrbami, levandulovými keři nebo tvarovanými buxusy. Naše velké vyvýšené květináče jsou tak ideálním řešením k příjezdovým cestám, vstupům, brankám i ke schodům. Jejich velikost je možné přizpůsobit přímo na míru v násobcích 75mm.

  I pro malé prostory

  Stavebnicový systém WoodBlocX umožňuje vytvářet libovolné tvary a velikosti. Čtvercové, obdélníkové, úzké, široké, hranaté, kosé, zaoblené, dlouhé i krátké - nic není problém. Lze je postavit podél zdí, příjezdových cest, nebo jimi může být opticky rozdělit větší zahradu.

  Univerzálnost

  Díky jedinečnému stavebnicovému systému – lehkým dřevěným blokům a hmoždinkám, se naše sestavy staví opravdu rychle. Jednoduší útvary máte postavené za méně než hodinu. Často jsme první volnou pro balkony a terasy, protože díky dodání v rozloženém stavu a nízké váze bloků lze naše stavby dopravit víceméně kamkoliv.

  Venkovní i vnitřní využití

  Zdůrazňujeme hlavně venkovní použití našich květináčů, ale samozřejmě je lze stavět i v interiérech. Parádu udělají v zimních zahradách, na chodbách, pergolách a terasách - prostě všude tam, kde pěstujete rostliny celoročně. Osadit je můžete opravdu čímkoliv - jukou, olivovníkem nebo pralesní monsterou. Během léta můžete rostliny umístit i s květináčem ven.

  Tradiční a moderní povrchové úpravy

  Květináč si můžete přizpůsobit stylu vaší zahrady. Sestavy standardně dodáváme s tradiční povrchovou úpravou řezaného dřeva a širokým ukončujícím profilem. Ten lehce přesahuje okraj stěna (konkrétně o 12mm). Můžete se ale zvolit i moderní ukončující profil v tloušťce stěny. Na přání můžeme pohledové stěny vykartáčovat, čímž se odstraní “chlupatý” povrch a zvýrazní se struktura dřeva.

  Barva

  Stavby Woodblocx lze pochopitelně barevně tónovat, jako jakékoliv jiné masivní dřevo. Doporučujeme nechat stavbu několik týdnů stát, aby se zbavila vlhkosti po tlakové impregnaci a ztratila hnědo-zelenkavé tóny, a pak ji můžete natřít jakoukoliv vhodnou barvou na dřevo.

  Zákaznické foto

  Tak jako tak, naše sestavy již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Stárnutí dřeva

  Stárnutí dřeva

  Všechny skvělé věci se s věkem mění a vyvíjejí. Víno, whisky, sýr i zahrady WoodBlocX.

  Typickou vlastností vyvýšených záhonů, květináčů, opěrných zdí, schodů i zahradního nábytku je, že s věkem dřevo sice ztrácí svou charakteristickou barvu, ale nahrazuje ji krásná stříbrno-šedá patina.

  Zšednutí nemá žádný vliv na kvalitu dřeva. Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně  15 let bez pravidelné údržby. Abychom našim zákazníkům zaručili co nejdelší životnost, jsou bloky WoodBlocX vyráběny pouze z pomalu rostoucích skotských nebo lotyšských borovic. Všechny naše stromy jsou v místě těžby rovnou hrubě nařezány, díky čemuž je zachována vysoká kvalita dřeva. Poté je dřevo ošetřeno tlakovou impregnací na vodní bázi, která pronikne téměř do 100% dřeva. Dřevo tak dočasně získá hnědo zelenkavou barvu, která ale po několika týdnech na vzduch a sluníčku zmizí. 

  Změna barvy

  Stavby WoodBlocX prochází několika barevnými fázemi. Jak jsme již zmínili, bezprostředně po doručení bývají díky impregnaci vlhké se zelenkavým nádechem (vlevo). Nemusíte se ale bát, během několika týdnů stavba tento nádech ztratí - obrázek vpravo.

  Zde můžete vidět několik ukázek stárnutí vyvýšených záhonů. Jeden z našich zákazníků si sestavil svůj záhon ve tvaru L před více než osmi lety a nyní doobjednal ještě velký obdélníkový vyvýšený záhon a víceúrovňový rohový záhon, aby lemoval zahradu. Rozdíl 8 let je jednoznačně patrný. 

  Tak jako tak, naše sestavy již není třeba nijak ošetřovat nátěrem. Pokud však chcete svou sestavu barevně sladit například s vaším domem, lze je natřít kvalitní venkovní barvou.

  Vyvýšené záhony a květináče představují ekologickou, odolnou, trvanlivou a krásnou alternativu k železničním pražcům či dřevěným prknům. Náš jedinečný systém lze využít i k tvorbě rybníčků, schodů, opěrných zdí či laviček.

  Inspirujte se naší nabídkou již nakonfigurovaných sestav, nebo si sami zadejte rozměry do našeho konfigurátoru a ihned tak získáte konkrétní představu o ceně. A pokud si nevíte rady, napište nebo zavolejte my Vám pomůžeme vytvořit stavbu WoodBlocX přesně podle vašich představ. 

 • Zahradní nábytek pro všechny velikosti zahrad

  Hledáte zahradní na míru nábytek, který jen tak nikdo nemá? Sortiment v řetězcích se vám zdá tuctový nebo nevyhovuje rozměrově? Pak možná oceníte naši nabídku zahradního nábytku z masivního dvakrát takové impregnovaného dřeva. Můžeme navrhnout sestavu přímo na míru vaší zahradě a vy se nemusíte starat o každoroční údržbu, ani zakrývání či skladování přes zimu. Náš stavebnicový systém nabízí různé tvary tak, aby vše perfektně padlo na určené místo. Lze si pořídit posezení do prostoru kde bude vytvořit samostatný celek. Posezení lze rozšířit o truhlíky, schody, opěrné zídky a tím tak změnit ráz celé zahrady.

  Nápady pro malé zahrady

  Klasické, úzké nebo široké lavičky
  Vyberte si úzkou, širokou či klasickou lavičku a umístěte ji ke zdi, na terasu či na klidné místo pod stromem.

  Rohový květináč s lavičkami
  Využijte potenciál problematických koutů a pořiďte si tuto rohovou lavičku, jejíž součástí je i květináč. Ten lze “zaslepit” a změnit ho v odkládací stolek s úložným prostorem.

  Nápady pro větší zahrady

  Široká lavička s květináči
  Jedná se o větší multifunkční prostornou lavičku, která nabízí pohodlné usazení až čtyř osob. Sezónně si vaše okolí můžete zpestřit různobarevnými květinami díky včleněným květináčům.

  Čtyřstranná lavička s květináčem uprostřed
  Vytvořte si ve vaší zahradě krásné centrální sezení. Můžete si sednout na jakoukoliv stranu podle toho, kde se zrovna nachází slunce. Uprostřed je prostor k pěstování bylin, květin nebo i nějakého menšího stromku.

  Proměna zahrady

  Díky našim stavbám na míru a zapojením vaší fantazie si můžete vytvořit něco opravdu osobitého a osobního. Vše je navrženo tak, aby se dalo přizpůsobit konkrétnímu místu, bylo bezúdržbové a trvanlivé. Díky stavebnicovému systému lze vytvářet různé typy staveb - nejen nábytek, ale i opěrné zdi, schody a samozřejmě záhony. Návrhy na míru nabízíme zdarma právě proto, aby naši zákazníci měli naprostou svobodu volby a za své peníze získali opravdu maximum. Více informací naleznete zde.

  Jednoduché sestavení

  Náš dřevěný stavebnicový systém dřevěných bloků a hmoždinek je zcela jedinečný a zaručuje sestavení bez nutnosti řezání nebo vrtání. Nepotřebujete hřebíky, šrouby a nevytváříte žádný odpad. Jednoduše postupujte podle návodu na vaši konkrétní sestavu WoodBlocX.  Nově jsme změnili design hmoždinek, které nyní jdou snadno vyšroubovat. Pokud uděláte chybu, hmoždinku pouze vyšroubujete a dát na správné místo. Teoreticky jde tak možné stavbu celou rozebrat a znovu složit na jiném místě. Jak jednoduše sestavit WoodBlocX se podívejte na tomto videu.

  Materiál a jeho údržba

  WoodBlocX je vyroben z tlakově impregnovaného dřeva, což mu dává životnost minimálně 15 let bez hniloby. Vše, co je potřeba udělat, je při sestavování postupovat podle našich pokynů.  Pak si můžete být jisti, že vše je bezpečné, masivní a odolné.

  Po sestavení dřevo během pár týdnů ztratí svoji hnědo zelenou barvu po takové impregnaci a začne přirozeně stárnout. Časem získá typickou šedavou patinu. Pokud však chcete, můžete sestavu ošetřit vhodným barevným nátěrem. Pokud chcete vědět více o procesu stárnutí, klikněte zde.

  Chcete-li se dozvědět více o našem dřevěném nábytku, posezení a lavičkách, klikněte zde.

 • Čím a jak naplnit vyvýšený záhon?

  Jak a čím naplnit vyvýšený záhon?

  Tuto otázku slýcháme opravu často. Když už člověk investuje energii a protředky do stavby vyvýšeného záhonu, chce z něho dostat co nejvíce. A tedy kromě snazší a pohodlnější údržby i co největší úrodu. Jak tedy na to? Možností je více.

  Naplníme ho tím, co máme po ruce

  Zde obvykle padá volba na přebytečnou zem z vlastní zahrádky. Většinou se snažíme na dno dávat "tu horší" a směrem vzhůru "tu lepší". Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika. Jiné plodiny zase chtějí písčitější zem atd. To by bylo ale na jiný článek...

  Vytvoříme si "německou kopu"

  Německá kopa je jen jedním z názvů pro vlastně řízeně vrstvený kompost. Jedná se také o ekonomickou variantu, kde spodní vrstva je tvořena hrubými větvemi a špalky, pak jemnějšími větvemi, posečenou trávou, až pak vrchní vrstva je tvořena podobně jako u varianty výše nějakým typem zeminy. Tento způsob se ale nehodí pro každou zahradu a každého zahradníka.

  Postavíme si krásný vyvýšený záhon s třemi vrstvami materiálu

  Jak už titulek napovídá, toto je náš favorit, protože na něj umíme nabídnout řešení. Tedy stručně - záhon WoodBlocX alespoň 45 cm vysoký - tuto výšku tak jako tak doporučujeme jako minimální, protože se dá při údržbě na kraji záhonu pěkně sedět - a do něj tři vrstvy materiálu.

  Jak jste již určitě pochopili z prvních dvou variant, aby záhon správně fungoval, musí být vyplněn ideálně třemi ODLIŠNÝMI vrstvami přibližně v třetinovém poměru. Každá vrstva má v záhonu své opodstatnění.

  • Na dno patří drenážní vrstva,
  • doprostřed zásobárna živin v podobě kompostu
  • a vrchní část tvoří vrstva pěstebního substrátu.

  Abychom nevymýšleli již vymyšlené a vy jste nemuseli vytvářet již vytvořené, spojili jsme se s největším českým výrobcem substrátů, firmou Agro CS, který tyto tři vrstvy má nově v nabídce. Proto není nic snazšího, než si náplň koupit u každého dobrého zahradníka již hotovou. A podle mého opravdu OBROVSKÁ výhoda této varianty je ta, že všechny tři složky jsou - na rozdíl od prvních dvou - BEZ PLEVELŮ... To opravdu oceníte během celého vegetačního období. A to plevele při dnešních zimách mají 10 měsíců v roce.

  Význam a podrobnější vysvětlení funkce takovéhoto záhonu naleznete zde.

  Logo Natura

1-18 of 36

Stránka:
 1. 1
 2. 2