Co dělat v červenci?

Červenec - zahrada vydává plody naší práce

Začátkem července je zrání jahod v plném proudu, což přivítají nejenom děti. Nastupuje i hrášek, cukety, okurky a další "objemové" plodiny. Pro nás ovšem pokračuje doba zalévání, hnojení a kypření. A v dnešním konečně normálně vlhkém roce i krocení plevele. Člověk by neřekl, jak některé ty naprosto neužitečné rostlinky (ze strávnického hlediska) umí rychle růst. Je dobré v této době přehodit kompost z jarního čištění zahrady, aby se na povrch dostal vnitřek a zase naopak. Na podzim jako když najdeme.

Červenec: zaléváme

Poslední léta byla velmi suchá, ale tento červenec může čerpat vláhu z vlhkého jara. Nádrže na dešťovku jsou jistě plné a půda není vyschlá. Přesto je třeba zalévat dle potřeby dešťovkou. Cukety, rajčata nebo okurky mají požadavky na vodu značné, protože ji potřebují na růst hmoty a spousty ji uloží do plodů. Pokud okurky necháte na suchu, zhořknou. Rajčata zase při nepravidelné zálivce začnou praskat.

Přihnojení nyní nejvíce ocení letničky v květináčích a závěsných truhlících, stromy, keře a naposledy v tomto roce přihnojíme také růže. V zásadě však můžeme přihnojit většinu rostlin. Kdo si na jaře založil na jíchu (zákvas například z kopřiv), může ji nyní v poměru 1/10 používat při zalévání.

Pokračujeme také v odlamování uschlých květin v květináčích a tím jim prodlužujeme dobu kvetení.

Práce na zahradě - konečně opravdu sklízíme

Začátek měsíce je období jahodové sklizně. Ihned po sběru jahod vždy odstraníme výhonky. Záhody s jahodníky je třeba každé tři roky obnovit (psali jsme zde). Dále také sklízíme třešně, rybíz, angrešt, maliny, letní odrůdy jabloní, hrušní, meruňky, plody letních slivoní.

Průběžně sklízíme také zeleninu, brokolici, fazolové lusky, hrášek, okurky (čím častěji je sklízíme, tím více se tvoří), sladký fenykl. Nezapomeneme zaštipovat postranní výhonky rajčat, aby měla sílu na plody. A koncem měsíce jim zaštípneme i terminál, aby nám nasazené plody stihly dozrát. Brambory začneme sklízet, jakmile jim začne žloutnout nať. Od v průběhu července jde ze záhonů česnek - rané odrůdy začátkem a pozdnější v jeho druhé polovině.

Dělíme a přesazujeme kosatce.

Ještě i v červenci vyséváme pekingské a čínské zelí. Do poloviny července ještě můžeme zasadit keříčkové fazole. Vyséváme také vhodné odrůdy salátu a mrkve.

Co bychom měli udělat:

 • odstraňovat výhonky u jahod
 • sklízet zeleninu  - jahody, hrášek, česnek, okurky, brokolici,...
 • protrhávat mrkev, okurky, rajčata
 • přihnojovat hlavně letničky, stromy a keře
 • proházet kompost
 • zalévat, zalévat, zalévat

A máme-li málo, můžeme:

 • zasít pekingské a čínské zelí, mrkev
 • sklidit brambory, pokud začne žloutnout nať
 • zasadit keříčkové fazole
 • naposledy přihnojit růže
 • prokypřovat záhony