Načítání...

Co to je trať v zahradnickém žargonu?

V přesném slova smyslu je to zahradnický pojem označující, kdy byl záhon naposledy vyhnojen čerstvým hnojem. V širším kontextu nám určuje “vyčerpanost” zeminy či substrátu. 

Jaký to má vliv na pěstování?

Některé plodiny mají rády čerstvou půdu plnou živin, jiné potřebují pauzu - rok či dva (druhé a třetí tratě). Z toho vyplývá, že ideální je zahradničit s více záhony najednou, abyste mohli využívat  všechny tratě současně a pěstovat všechny druhy zeleniny každý rok.

První trať

Záhon byl na podzim vyhnojen hnojem nebo kompostem a ideálně zamulčován slámou nebo štěpkou. Díky mulči půda nevysychá, nerostou plevele a probíhá nadále “kompostovací” proces organických zbytků.  Na jaro máme tak připravený záhony pro rostliny potřebující hodně dusíku a zvládající i ne zcela rozložené organické hnojení. 

Které plodiny mají rády první trať:

Typicky prvotraťové jsou brambory, dýně nebo cuketa.

Dále určitě celer, patisony, salátové okurky, lilek, zelí, kapusta, květák, růžičková kapusta, čínské zelí, pórek. 

Samostatnou kapitolou jsou rajčata. Kromě "silné" půdy vyžadují pravidelnou zálivku (jinak začnou praskat) ke kořenům, ne na listy (jinak chytnou plíseň).

Druhá trať

Půda druhé trati je ještě velmi výživná, ale má již jinou strukturu. Všechny organické zbytky se změnily v humus a ubyl dusík. Obecně to je dobré pro kořenové zeleniny.

Druhou trať ocení tyto plodiny:

Obecně kořenová zelenina. Tedy mrkev, petržel, pastinák, ředkvička, ředkev, červená řepa, černý kořen, křen.

Dále pěstujeme brokolici, kadeřávek, kedlubny, salát ledový, špenát, fenykl, petržel, čekanku, cibule, pažitka, cukrovou kukuřice, paprika, melouny, okurky nakládačky, bob, fazol tyčkový a česnek.

Třetí trať

Půda již úplně orazila od náporu živin a obecně pěstujeme ty rostliny, které dusíku nepotřebují tolik nebo si ho umí vyrobit samy. Vhodnost plodin podle tratí není úplně dogmatická, může pochopitelně docházet k překrývání. Záleží také na kvalitě prvního vyhnojení a obecných vlastnostech půdy. 

Plodiny vhodné pro třetí trať:

Fazol keříčkový, hrách, ředkvičky, mrkev, špenát, salát hlávkový a trhací, polníček, bylinky na koření, zelené hnojení, jahodník, chřest (víceleté kultury). 

Dále můžeme nadále sít některou zeleninu druhé tratě, jako je mrkev, ředkvičky, špenát, cibule, fazol tyčkový a česnek.

U česneku pozor, neměl by se kvůli šíření chorob na jednom místě pěstovat aspoň 5 let.

A po sklizni třetí tratě nezapomene na zimu záhon zase vyhnojit…